TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W biznesie dominuje „wielochmura”

Badanie IBM dotyczące transformacji chmurowej wykazało, że chmura hybrydowa jest dominującą architekturą informatyczną. Dotyczy to Polski i całego świata. Obecnie jedynie 5 proc. przedsiębiorców korzysta z jednego dostawcy usług chmurowych.

Dział badawczy IBM Institute for Business Value (IBV) we współpracy z Oxford Economics przeprowadził globalne badanie. Objęło ono 7 200 osób pracujących na stanowiskach kierowniczych najwyższego szczebla w 28 branżach i 47 krajach. W badaniu brały udział także osoby z Polski.

Jednym z wniosków badania jest ten dotyczący usług chmurowych. Obecnie popularność zyskuje chmura hybrydowa i „wielochmura”.

– Obecne wyniki potwierdzają, że aby transformacja cyfrowa zakończyła się sukcesem, narzędzia bezpieczeństwa, zarządzania i zgodności muszą obsługiwać wiele chmur i być wbudowane w hybrydowe architektury chmurowe w samym swym założeniu – powiedział Tomasz Zięba, Cloud and Data Platform Leader IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

W 2021 r. z jednego prywatnego lub publicznego dostawcy usług chmurowych korzystało zaledwie 5 proc. respondentów, w roku 2019 było to około 30 proc.

Firmy nie chcą być zależne od jednego dostawcy usług. Dla 69 proc. możliwość pełnego przenoszenia zadań operacyjnych bez uzależnienia od jednego dostawcy jest kwestią istotną. Ma to wpływ na powodzenie przedsięwzięć cyfrowych.

Dla 71 proc. polskich respondentów uzależnienie od dostawcy jest przeszkodą wydajności biznesowej.

Natomiast zgodność z przepisami branżowymi jako przeszkodę w osiąganiu wydajności biznesowej wskazało 70 proc. respondentów z sektora rządowego i usług finansowych na świecie. A ma to szczególne znaczenie w momencie, gdy wdrożenie chmur publicznych ewoluuje w kierunku chmur branżowych.

Dzięki badaniu pojawiły się również inne wnioski. Przede wszystkim cyberzagrożenie jest na najwyższym poziomie w historii. Infrastruktura jest obecnie tak bardzo złożona, że to sprzyja powstawaniu luk, które następnie wykorzystują cyberprzestępcy. A jednak 1/3 badanych nie uznaje poprawy cyberbezpieczeństwa z jednej z najważniejszych inwestycji biznesowych i informatycznych.

Dla 76 proc. badanych w Polsce rozwiązania bezpieczeństwa danych w chmurze są ważne lub bardzo ważne.

Źródło: itreseller.com.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...