TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Dane nareszcie otwarte

W życie weszła ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Rozwiązania ustawy to kompleksowe otoczenie regulacyjne dotyczące otwierania danych. Ustawa reguluje również funkcjonowanie portalu dane.gov.pl, Programu otwierania danych oraz sieci pełnomocników ds. otwartości danych.

Dzięki rozwiązaniom ustawy zwiększy się liczba informacji udostępnianych przez sektor publiczny. A użytkownicy będą mieli dostęp do danych za pośrednictwem odpowiednich rozwiązań technologicznych. Jest to chociażby interfejs programistyczny aplikacji – API służący do udostępniania danych.

Sektor publiczny posiada bogate dane dotyczące mobilności, meteorologii, gospodarki czy finansów. Teraz będą mogły jeszcze szerzej być wykorzystywane do tworzenia produktów i usług. To istotna zmiana dla programistów i firm branży IT.

– Jesteśmy przekonani, że nowe regulacje pozytywnie wpłyną na innowacyjność polskiej gospodarki, a co za tym idzie – także na jakość życia obywateli. Zawarte w ustawie rozwiązania wzmocnią rynek oparty na danych oraz pozwolą w większym stopniu wykorzystać potencjał informacji sektora publicznego  –  mówi Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...