W 2020 roku internet przyspieszył

Platforma pomiarowa SpeedTest.pl  opublikowała dane dotyczące prędkości internetu w 2020 roku. Użytkownicy dokonali rekordowej liczby testów, bo aż 47,5 miliona czyli o 45% więcej niż w roku poprzednim.  I są powody do zadowolenia, bo wynika z nich, że internet przyspieszył.

Platforma dostępna jest zarówno dla PC jak i smartfonów. Dzięki temu dane pokazują zarówno prędkości dla urządzeń stacjonarnych jak i w przypadku internetu mobilnego.  A w poprzednim roku wypełnionym pracą, nauką i wszelkimi aktywnościami online jeszcze bardziej zależało nam na szybkim dostępie do zasobów internetu. Było to wyzwanie dla branży telekomunikacyjnej z uwagi na obciążenie prywatnych łączy  czym trzeba było sobie poradzić. Wzrost testów prędkości może być efektem tego, że wielu użytkowników sprawdzało, czy sieci wytrzymują zwiększone natężenie pracy.

Na szczęście statystyki pokazują, że internet stacjonarny przyspieszył średnio o 23% (do 78,8 Mb/s), a internet mobilny o 27% (do 26,3 Mb/s).
Natomiast  rozpoczynająca działanie sieć 5G, która na razie uruchomiona była jedynie na częstotliwościach LTE, co nie pozwalało jej na rozwijanie prędkości sieci piątej generacji. W połowie 2020 roku odnotowano pierwsze testy 5G w Polsce w sieciach komercyjnych. 5G wykazywała prędkość na poziomie 100 Mb/s, czyli czterokrotnie większą niż internet stacjonarny czy mobilny.

W ramach raportu podsumowującego rok 2020 pod względem prędkości internetu SpeedTest przygotował trzy rankingi: ogólny, światłowodowy (FTTH) oraz mobilny.
Najszybszym operatorem w rankingu ogólnym okazała się Inea, która wyprzedziła UPC, Toyę i firmę Vectra.  Jednak ranking ogólnopolski nie uwzględnia operatorów lokalnych. Rozpatrując rankingi Speed Test w poszczególnych województwach czy regionach można zauważyć, że wtedy na prowadzenie wysuwają się właśnie MIŚOT-y. (pisaliśmy o tym w przy okazji jednego z zestawień w roku 2020:https://isportal.pl/ktory-operator-oferuje-najszybszy-internet-ponad-240-tysiecy-pomiarow-na-platformie-pro-speed-test/ )  

Ważny trendem, który da się zauważyć wśród operatorów stacjonarnych jest modernizacja sieci w kolejnych miastach oraz migracja klientów do sieci oferujących wyższą przepustowość.  Rosną także udziały dostępów światłowodowych. Trendy te będzie wspierać zaangażowanie operatorów mobilnych działających już na rynku internetu stacjonarnego. Ale także rozwój i modernizacja sieci lokalnych operatorów telekomunikacyjnych.

Źródła:
https://www.komputerswiat.pl/
https://www.speedtest.pl/