TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Mieszkańcy gminy Łomazy domagają się światłowodu

Mieszkańcy gminy Łomazy w województwie lubelskim (powiat bialski) zainteresowali się projektem 1.1 POPC. Mógłby zapewnić im dostęp do internetu światłowodowego, jednak nie wszystkie adresy zostały uwzględnione w inwestycji.

Urząd Gminy odniósł się do zapytań mieszkańców i wyjaśnił, że w ramach projektu planowane i wykonywanie światłowodu dotyczy tylko niektórych miejscowości. Nie obejmuje to znacznej części gospodarstw domowych. Jego głównym założeniem jest zapewnienie dostęp do sieci światłowodowej placówkom szkolnym w województwie lubelskim.

W gminie Łomazy do Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, z którego współfinansowana jest inwestycja, zakwalifikowano jedynie 500 gospodarstw domowych, co stanowi 1/3 mieszkańców. I do tych punktów – jak dodaje urząd – wykonawca prac firma Fibee (grupa Inea) zobowiązała się doprowadzić światłowód.

Mieszkańcy nie kryją rozczarowania, że po sprawdzeniu kilku ulic dowiedzieli się, że nie są one uwzględnione w planach inwestycyjnych. Dopytują o aktualność danych na stronie wykonawcy. Przedstawiciele gminy potwierdzają, że w samych Łomazach w projekcie uwzględniono jedynie 25 adresów.

Punkty adresowe, które nie zostały uwzględnione w projekcie znajdują się w sąsiedztwie obszarów, gdzie istnieje sieć szerokopasmowa z prędkością co najmniej 30 Mb/s lub w sąsiedztwie wcześniejszych inwestycji POPC. Mogą też to być miejsca, które według UKE są opłacalne dla inwestycji komercyjnych, dlatego nie kwalifikują się do dotacji.

Jednak firma realizująca inwestycję jest zainteresowana dalszą rozbudową sieci światłowodowej, co może prowadzić do dołączenia tych adresów do sieci. Możliwe to będzie dopiero po zakończeniu obecnie realizowanej inwestycji.

Mieszkańcy też dopytywali oto, czy firma Inster z Białej Podlaskiej będzie budować światłowód w Łomazach. Urząd Gminy odpowiedział, że nie złożyła ona wniosku o zajęcie pasa drogowego w celu przeprowadzenia takiej budowy. Podkreśla jednak, że podejmowane są działają mające zachęcać wykonawców do rozbudowy sieci w gminie Łomazy. Wybudowane są już kanały technologiczne przy drogach, a pasy rogowe wzdłuż dróg publicznych są dostępne dla wszelkich wykonawców, którzy chcieliby rozbudować infrastrukturę światłowodową dla mieszkańców gminy Łomazy.

Źródło: https://www.telko.in

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...