Uwzględnij w rozliczeniu rocznym pomoc Ukrainie

39

Podatnicy rozliczający się z podatku dochodowego w Polsce, którzy wsparli w ubiegłym roku zbiórki na Siepomaga.pl, czyli między innymi zbiórkę Grupy MiŚOT na pomoc dla Ukrainy, mogą skorzystać z ulgi podatkowej z tytułu darowizny i zapłacić mniejszy podatek.

Odliczeniu od podstawy opodatkowania podlega cała kwota przekazana na rzecz fundacji. Może ona wynosić maksymalnie aż 6 proc. dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym. Siepomaga wysyła potrzebne do tego potwierdzenia. Warto jednak zaznaczyć, że potwierdzenia darowizny od fundacji nie dołącza się do zeznania podatkowego. Dokument ten może być jednak zażądany przez Urząd Skarbowy w trakcie ewentualnej kontroli.

Jak wypełnić PIT, by skorzystać z ulgi podatkowej?

Szczegółowa instrukcja odliczeń znajduje się na stronie fundacji i dotyczy formularzy:

  • PIT-37
  • PIT-36
  • PIT-28.

Do zeznania podatkowego dołączyć należy załącznik PIT/O.

Sposób udokumentowania darowizny zależy natomiast od sposobu dokonania wpłaty. Mógł to być przecież przelew na konto lub płatność internetowa (kartą, BLIK, PayPal, szybkie przelewy z banku). W tym drugim przypadku oprócz dowodu zapłaty z banku niezbędne jest potwierdzenie darowizn Fundacji Siepomaga, gdyż na dowodzie wpłaty widoczne są dane pośrednika płatności (PayU, Dotpay, PayPal lub Krajowy Integrator Płatności), a nie fundacji.

Potwierdzenie darowizn można wygenerować samodzielnie na stronie https://www.siepomaga.pl/potwierdzenie. Fundacja co roku przesyła także ten dokument automatycznie do wszystkich darczyńców na adres e-mail podany podczas przekazywania darowizny.

Wsparcie wciąż trwa

Fundacja opublikowała także informacje o działaniach na rzecz pomocy Ukrainie, jakie podjęła w ostatnim czasie. Była to między innymi pomoc w bezpiecznej ewakuacji mieszkańców miejscowości Wólczansk (cztery kilometry od granicy z Rosją). Pomógł w tej akcji samochód pancerny zakupiony dzięki wsparciu fundacji.

Fundacja Siepomaga

Przedstawiciele Siepomaga spotkaliśmy się także z pirotechnikami ukraińskiej straży pożarnej, którym przekazali sześć nowoczesnych wykrywaczy metali zakupionych wyłącznie dzięki funduszom zebranym w ramach zbiórki.

Fundacja Siepomaga

Ponadto medycy Regionalnego Szpitala Wojskowego Okręgu Zachodniej Ukrainy we Lwowie otrzymali dzięki nim najnowocześniejszy neurochirurgiczny mikroskop operacyjny.

Warto też wspomnieć, że podczas uroczystej gali VIII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach Fundacja Siepomaga otrzymała nagrodę w kategorii „Organizacja Pozarządowa”. Nagrodę odebrał Jerzy Jurczyński, który od początku wojny w Ukrainie niemalże bez przerwy jest na miejscu:

Fundacja Siepomaga

Na koniec przypominamy, że skarbonka MiŚOT na rzecz Ukrainy jest wciąż aktywna: https://www.siepomaga.pl/misot-dla-ukrainy