TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Uwagi przedstawicieli organizacji samorządowych do KPO

“Transformacja cyfrowa” jest jednym z komponentów Krajowego Planu Odbudowy. Podczas wtorkowego wysłuchania przedstawiciele organizacji samorządowych zgłosili do niego uwagi. Wskazują potrzebę m.in. uwzględnienia samorządów wśród beneficjentów środków na rozwój szerokopasmowego internetu.

W obrębie KPO zawarte są inwestycje związane z wyeliminowaniem wykluczenia cyfrowego. Chodzi o likwidację białych plan, czyli miejsc, w których nie ma ostępu do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s.

– Samorządy zgłosiły liczne projekty o bardzo wysokim stopniu gotowości do realizacji. Zostały ocenione bardzo wysoko. Czy jest szansa, żeby te projekty były realizowane w trybie pozakonkursowym, czy w trybie konkursowym? I jak strona rządowa dostrzega możliwość realizacji tych projektów w KPO – pytał Krzysztof Mączewski, reprezentujący Związek Województw RP

Wnioskował też o dopisanie samorządów terytorialnych do beneficjentów środków na rozwój szerokopasmowego internetu.

– W poprzednim okresie programowania wybudowaliśmy regionalne sieci szerokopasmowe, wydaliśmy na te sieci wiele miliardów złotych, one obejmują białe plamy. I nie ma zbytniego zainteresowania przedsiębiorców do inwestowania w tych miejscach – tłumaczył Krzysztof Mączewski.

I wskazywał, że bez środków publicznych trudno będzie zapewnić dostęp do internetu ludziom z tych regionów.

Również Sylwester Szczepaniak z Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza mówił o konieczności uporządkowania części projektu dotyczącej samorządu i transformacji cyfrowej.

– Te działania, które zostały zaproponowane, a oparte o trzy główne elementy, czyli po pierwsze kwestia rozbudowy sieci szerokopasmowych, kwestia e-usług ukierunkowanych przede wszystkim na obywateli powiązanych z kwestią cyfrowej edukacji, jak i kwestie związane z cyberbezpieczeństwem – są niewątpliwie bardzo ważne, tyle że jest to po prostu łatanie bieżących dziur, które na ten moment zostały zdiagnozowane. Ani z odbudową, ani ze zwiększeniem odporności tak na dobrą sprawę te zaproponowane rozwiązania nie mają wiele wspólnego” – tłumaczył natomiast Grzegorz P. Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.

Mówił też o oczekiwaniach Związku wobec e-administracji, by pozwalała na sprawne i prawidłowe funkcjonowanie także administracji.

Kolejną kwestią poruszaną w trakcie spotkania była edukacja zdalna.

 – Sam moment, kiedy pojawiła się pandemia i sam moment, kiedy pojawiło się nam zdalne nauczanie, obnażył słabości tego całego systemu jeżeli chodzi o wyposażenie szkół, placówek szkolnych, zarówno na poziomie szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych – mówił Przemysław Krzyżanowski ze Związku Miast Polskich.

Wspominał też o niedostatku infrastruktury informatycznej na terenie całego kraju i o obawach dotyczących wykluczenia niektórych miejscowości w tych kwestiach.

Dodał, że na terenie całego kraju jest niedostatek infrastruktury informatycznej.

– Jeżeli chodzi o sytuację dotyczącą poszerzania dostępu do internetu, to nas, jako miasta, budzi niepokój jeśli chodzi o eliminację białych plam. Nie chcielibyśmy być wykluczeni z tych wielu programów, które są w komponencie transformacji cyfrowej – stwierdził Krzyżanowski.

Źródło: samorzad.pap.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...