TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Uszkodzony kabel telekomunikacyjny między Szwecją i Estonią

Kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Estonią został uszkodzony mniej więcej w tym samym czasie, gdy w Finlandii doszło do wycieku z gazociągu. Czy oba zdarzenia są powiązane?

We wtorek (17.10) szwedzkie władze poinformowały o uszkodzeniu kabla między Szwecją i Estonią. Do zdarzenia miało jednak dojść znacznie wcześniej, bo na początku października. W tym samym czasie problemy miała także Finlandia. Tym razem dotyczyło to nie telekomunikacji, ale gazociągu Balticconnector.

W przypadku problemów Finlandii prezydent mówił o „działaniach zewnętrznych”. Czy jednak zbieżność w czasie oznacza, że także w przypadku kabla telekomunikacyjnego między Szwecją i Estonią nie była to zwykła awaria?

— Obecnie nie możemy powiedzieć, co spowodowało uszkodzenie. Na pewno możemy natomiast powiedzieć, że problem z kablem telekomunikacyjnym wystąpił w tym samym czasie, w którym pojawił się wyciek z gazociągu — powiedział Carl-Oskar Bohlin, szwedzki minister obrony cywilnej.

Dochodzenie w sprawie fińskiego wycieku wciąż trwa. Jednak fińscy urzędnicy łączą go z uszkodzeniem kabla telekomunikacyjnego i uznają, że odpowiedzialny za to jest jakiś „podmiot państwowy”. Niektórzy nawet wprost wskazują na Rosję.

Bohlin natomiast zauważa, że uszkodzenie kabla było częściowe i całkowite oraz że nie wystąpiło na szwedzkich wodach terytorialnych ani w szwedzkiej strefie ekonomicznej.

Uszkodzenie spowodowało reakcję NATO

Chociaż wstąpienie Szwecji do NATO utknęło z uwagi na brak formalnej zgody ze strony Węgier i Turcji, to na uszkodzenie kabla telekomunikacyjnego NATO zareagowało. Zapowiedziało wsparcie w trakcie dochodzenia, a także „zjednoczoną i zdecydowaną reakcję” w przypadku wykrycia, że uszkodzenia związana są rzeczywiście z planowanym działaniem. Estonia, której dotyczy problem, jak również Finlandia są członkami sojuszu wojskowego, dlatego jego reakcja wskazana niezależnie od statusu Szwecji.

Źródło: onet.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...