Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

IT Tower w Lublinie będzie kształcić informatyków

W nowym obiekcie, który powstanie na Politechnice Lubelskiej, będą się kształcić informatycy. Ale będzie to także miejsce Międzywydziałowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji. Całość inwestycji to 100 mln zł i nazywa się IT Tower.

–  Obecnie w Polsce na 1000 mieszkańców przypadają cztery roboty. Średnia dla Unii Europejskiej to 14. Musimy więc rozwijać nowoczesne technologie takie jak internet rzeczy, technologie chmurowe czy robotyka. I będzie się to działo w nowym Międzywydziałowym Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji Politechniki Lubelskiej – powiedział prof. Zbigniew Pater, rektor uczelni.

Dlatego na Politechnice Lubelskiej powstanie IT Tower. Budynek będzie miał osiem kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. W sumie jego powierzchnia ma wynieść 11,8 tys. m2, a inwestycja pochłonie 100 mln zł. Jej finansowanie będzie pochodzić z rządowych funduszy.

– IT Tower będzie symbolem wejścia gospodarki i nauki regionu lubelskiego na nowe tory – zapewnił Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego.

IT Tower to szansa na lubelszczyzny

– Dzięki temu wzmocnimy potencjał dydaktyczny, znajdziemy dobrych partnerów w biznesie i jednocześnie wypuścimy na lubelski rynek IT kolejnych informatyków – zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń.

–  Będą tam nowoczesne i odpowiednio wyposażone laboratoria oraz ludzie, którzy będą realizowali nowe projekty badawcze. Liczę, że będzie to koło zamachowe Politechniki Lubelskiej – dodał prof. Zbigniew Pater.

Rozwój nowych technologii to przecież nie tylko budynki i laboratoria, ale przede wszystkim ludzie i ich wykształcenie. Prof. Dariusz Czerwiński, prorektor ds. ogólnych i rozwoju uczelni zapewnił, że ci, którzy będą kształceni w IT Tower będą stanowić wsparcie dla biznesu z zakresu cyberbezpieczeństwa.

– Nie jesteśmy już gospodarką, która konkuruje niskimi kosztami pracy, lecz gospodarką, która przyciąga zaawansowane technologicznie projekty, konkuruje na poziomie produktywności, innowacji i nowych rozwiązań, które chcemy pokazywać oraz sprzedawać także poza granice Polski – zapewnił wiceminister Artur Soboń.

Dodał, że w lubelskich firmach, które zatrudniają od dziesięciu osób wzwyż, w sektorze IT pracuje już osiem tysięcy osób. IT Tower ma być drogą do zwiększenia tego zatrudnienia do 25 tysięcy osób.

Źródło: kurierlubelski.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...

1500 osób straci pracę w Spotify

Kolejna fala zwolnień Spotify. Ten największy serwis stremujący muzykę już w styczniu zwolnił 600...

Superkomputer dla każdego! Czy to możliwe?

Amazon postanowił wyjść naprzeciw tym, którzy marzą o nim lub potrzebują  superkomputera. Nie trzeba...

Hawe zacieśnia współpracę z Infinerą 

Hawe Telekom wzmacnia współpracę z Infinerą – amerykańską firmą technologiczną działającą w obszarze łączności....