TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

SMS-y o końcu ważności Profilu Zaufanego

Wiele osób dostało w ostatnim czasie SMS-y informujące o konieczności zmiany terminu ważności Profilu Zaufanego. SMS-y zawierają link, poprzez który można taką ważność przedłużyć. Chociaż wiele osób obawiało się, że jest to scam, to rzeczywiście Ministerstwo cyfryzacji wysyła te wiadomości.

31 października wygasa ważność Profili Zaufanych. Dotyczy to tych, których ważność została przedłużona automatycznie z powodu pandemii lub zostały w tym okresie założone zdalnie. Żeby przypomnieć o tej dacie i umożliwić wcześniejszą reakcję, Ministerstwo Cyfryzacji wysyła SMS-y z odpowiednią informacją.

Niestety forma SMS-ów zawierających link wzbudziła u wielu osób podejrzenia, że jest to scam – oszustwo czy też forma smsishingów próbującego wyłudzić dane. Takie podejrzenia te osoby zaczęły wysyłać także do strony Niebezpiecznik.pl.

SMS-y o Profilu Zaufanym to nie scam

Jednak nie trzeba się obawiać, to rzeczywiście informacja z Ministerstwa Finansów i jeśli ktoś obawia się klikać w przesłany link (co jest postawą słuszną), to może po prostu wejść na stronę Profilu Zaufanego. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego trzeba bowiem samodzielnie przedłużać jego ważność.

Procedura jest wieloetapowa, ale prosta i system przez nią klarownie przeprowadza. Następuje weryfikacja zarówno poprzez adres mailowy, numer telefonu jak i przez dostawcę tożsamości (np. bank).

Co należy zrobić?

Aby przedłużyć ważność profilu zaufanego należy:

  • zalogować się do profilu zaufanego na stronie pz.gov.pl,
  • znaleźć pole Sposób utworzenia/przedłużenia,
  • sprawdzić czy w tym polu widnieje komunikat „Profil zaufany przedłużony automatycznie na czas pandemii”.

Jeśli nie ma takiego komunikatu, nic nie trzeba robić. Jeśli jest to ważność danego profilu zaufanego wygaśnie 31 października, nawet jeżeli w profilu jest podana inna data. Należy wówczas samodzielnie przedłużyć ważność profilu.

Źródło: portalsamorządowy.pl, niebezpiecznik.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...