TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Ustawa ws. koronawirusa przyjęta. Przedsiębiorcy rozczarowani

Praca zdalna, rezygnacja z trybu zamówień publicznych czy pomijanie rygorów prawa budowlanego, a przede wszystkim gotowość przedsiębiorców na realizację poleceń premiera czy wojewody. W nocy 2 marca Sejm uchwalił projekt specustawy do walki z koronawirusem (COVID — 19) i „zwalczaniem (…) sytuacji kryzysowych”.  Biznesmeni są rozczarowani przyjętym dokumentem. Brak w nim odpowiedzialności skarbu państwa za szkody wyrządzone obywatelom i firmom przez „działania antywirusowe”.

Projekt skierował do Sejmu sam szef rządu, a reprezentować rząd w pracach sejmowych ma Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Dzięki tej specustawie władze państwowe zyskują nadzwyczajne uprawnienia, a jednocześnie przedsiębiorcy obarczeni zostali dodatkowymi obowiązkami.

Za ich niewykonanie grożą surowe kary finansowe (nawet do kilku milionów złotych). Rząd zobowiązany jest do składania kwartalnych sprawozdań z jej wykonywania.

Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego Pracodawców RP w Pulsie Biznesu zwraca uwagę na ogólnikowość przepisów. Uważa on, że „wszelkie ograniczenia powinny być proporcjonalne, uzasadnione i należy oczekiwać za nie odszkodowania. Na przykład wydawanie poleceń przedsiębiorcom przez premiera, nawet w formie ustanej i bez uzasadnienia, jest nad wyraz złym rozwiązaniem, które może rodzić duże problemy interpretacyjne. Mam obawy co do tych zapisów i ich stosowania wobec przedsiębiorców”.

Rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami świata biznesu a zapisami w specustawie można choćby zauważyć analizując wyniki ankiety przeprowadzonej wśród członków Business Centre Club (BCC).

Aż 97 proc. respondentów twierdzi, że obawia się wpływu koronawirusa na swój biznes, a 73 proc. już odczuwa jego skutki. Uczestnicy badania zwrócili uwagę na konieczność wprowadzenia planu antykryzysowego. Powinny znaleźć się w nim np. ulgi podatkowe i czasowe zwolnienie ze składek na ZUS w celu zrekompensowania przedsiębiorcom spadku przychodów czy utraty zysków.

Tym bardziej, że firmy już odczuwają skutki epidemii — brak lub opóźnienia dostawy surowców (zwłaszcza z Chin), problemy z wysyłką i dostarczeniem wyrobów do Włoch, spadek liczby zamówień, spowolnienie w transporcie (na tzw. Jedwabnym Szlaku), braki kadrowe, lawinę rezygnacji z podróży służbowych, niedobór niektórych towarów i wzrost ich cen, trudności z zakupem środków ochrony dla pracowników.

W przyjętej specustawie wprowadzono następujące regulacje antywirusowe:

– wydawanie przez premiera i wojewodów poleceń przedsiębiorcom, spółkom, samorządom terytorialnym,

– zarządzanie przez firmy pracy zdalnej,

– rezygnacja z trybu zamówień publicznych w przypadku towarów i usług niezbędnych do walki z wirusem,

– pomijanie rygorów prawa budowlanego np. w razie konieczności budowy, przebudowy, rozbiórki,

– nakazywanie podmiotom leczniczym z udziałem skarbu państwa, by przekazały np. leki i sprzęt medyczny,

– zakazywanie lub ograniczanie dystrybucji m.in. leków, sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej (maseczek, rękawiczek itp.).

Business Centre Club opublikował oczekiwania firm wobec rządu.

Wśród nich znalazły się:

– wiarygodne i merytoryczne komunikaty o stanie zachorowań i ryzyku zarażeń w regionach oraz dostępności placówek leczniczych,

– mobilizacja punktów medycznych,

– uregulowania dotyczące obejmowania pracowników kwarantanną i możliwości obniżenia związanych z tym kosztów pracodawców,

– współpraca międzynarodowa i aktywne uczestnictwo w opracowaniu procedur walki z epidemią,

– plan antykryzysowy uwzględniający np. ulgi podatkowe i okresowe zwolnienia ze składek na ZUS w celu amortyzacji spadku przychodów,

– monitoring przewoźników realizujących transport z zagranicy, w szczególności z regionów, gdzie stwierdzono wirusa,

– bezpłatne szczepionki.

Jak widać jest spory rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami przedsiębiorców, a regulacjami wprowadzonymi przez rząd.

Źródło: Puls Biznesu / Business Centre Club

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...