TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

CDA.pl korzysta z węzłów EPIX

Platforma multimedialna CDA.pl, będąca jednym z większych lokalnych dostawców treści korzysta od niedawna z CDN (ang. Content Delivery Network) dostępnych w węzłach EPIX. Dołączyła do nich portami fizycznymi 100G do EPIX.Katowice i 100G do EPIX. Warszawa-KIX. Za przyłączenia odpowiedzialna jest spółka Polskie Sieci Szerokopasmowe.

– Spółka powstała w 2014 roku w celu zagregowania kilku lokalnych operatorów telekomunikacyjnych oraz mojej działalności hostingowej – mówi Mariusz Barczyk właściciel IntegraDesign. – Dysponowałem wówczas lokalizacją z odpowiednią infrastrukturą, z której mogli korzystać lokalni ISP. Jak nie trudno się domyślić firma hostingowa generująca ruch wychodzący oraz ISP to idealna symbioza. PSS stał się miśotem i dalej zaopatrywał nas w łącza.


IntegraDesign ma siedzibę w Częstochowie, zajmuje się głównie hostingiem, a przy okazji także sieciami. Firma jest też właścicielem marki hostingowej IDHosting.pl. To właśnie tutaj powstał CDN CDA.pl.

– Wydaje mi się, że z punktu widzenia CDA zakres współpracy nie jest wcale aż taki szeroki. Jak to się stało, że są z nami? Tak jak ze wszystkim z biznesie; spotkali się odpowiedni ludzie w odpowiednim miejscu i czasie – mówi Mariusz Barczyk. – Nie mogło też oczywiście zabraknąć chęci do pracy, wiedzy oraz dobrych perspektyw ekonomicznych do realizacji projektu. Prawdą jest, że EPIX dał nam tu kluczowy argument w postaci dostępu do bardzo dużej ilości operatorów praktycznie za darmo w jednym miejscu.

Serwery CDA.pl znajdują się w Częstochowie w serwerowni IDHosting.pl. Poza utrzymaniem CDN w planach pojawiły się kolejne projekty i rozszerzenie współpracy.

– W przypadku sieci nie ma tu żadnych fajerwerków – zapewnia Mariusz Barczyk. – Zrobione jest to wszystko najprościej jak się dało, ale nie prościej, czyli tak jak sugerował Albert Einstein. Mamy dwa routery BGP, które obsługują transmisje do Warszawy oraz Katowic. Na wypadek awarii, któregoś z nich ten pozostały przejmie jego ruch. Dalej to już zwykły access z agregacją portów. Tyle od strony LAN. Od strony dystrybucji jest podobnie. Stosujemy podstawowe mechanizmy kierowania ruchem na poziomie routerów. Tu trzeba przyznać, że sporo ułatwia nam samo CDA, które na poziomie aplikacji jest w stanie sterować ruchem i obsługiwać klientów z najkorzystniejszego CDN-a. Logika sieci nie jest tu bardzo zaawansowana; używamy tylko sprzętu, który potrafi przerzucić setki Gbps ruchu – podsumowuje.

Wśród wyzwań i problemów na drodze do uruchomienia dystrybucji IP CDA Mariusz Barczyk wskazuje uzyskanie odpowiedniej wydajności per node. Trudno było też skompletować sprzęt tak żeby optymalnie wykorzystać miejsce, energie elektryczną oraz budżet.

– Testowaliśmy mnóstwo rozwiązań sprzętowych oraz programowych przez około półtora roku. Od skomplikowanych klastrów składających się z wielu serwerów po pojedyncze autonomiczne serwery z bardzo prostymi macierzami – zaznacza. – Myślę też, że nadal jest potencjał do optymalizacji w szczególności w chwili kiedy mamy atak AMD na Intela, praktyczne pojawienie się PCI-e 4.0 oraz taniejące mocno dyski nvme.


Prowadząca CDN spółka CDA S.A. to operator największego, niezależnego serwisu VOD w Polsce, działającego pod marką CDA Premium. Serwis oferuje dostęp do wysokiej jakości pełnometrażowych filmów i seriali w płatnym modelu subskrypcyjnym (subscription VOD, sVOD). Baza materiałów filmowych dostępnych w ramach CDA Premium rozwijana jest wyłącznie przy współpracy z oficjalnymi dystrybutorami filmowymi, wydawcami, jak również z pośrednikami, którzy posiadają prawa autorskie do publikowanych materiałów.

Spółka udostępnia użytkownikom materiały również w bezpłatnym modelu aVOD (advertisement VOD) w ramach CDA Premium Free. Treści stanowią głównie filmy publikowane przez zweryfikowanych użytkowników, którzy zamieszczają autorskie treści w ogólnodostępnej części portalu. Należy również dodać, że dystrybutorzy i pośrednicy filmowi mają również możliwość udostępnienia pełnometrażowych filmów dostępnych w sekcji CDA Premium w modelu aVOD.

Równolegle portal działa również jako odrębna hostingowa platforma społecznościowa, w ramach której nieweryfikowani przez spółkę użytkownicy mogą samodzielnie dodawać różnego rodzaju materiały. Zawartość serwisu to treści tzw. User Generated Content. Dostęp do tych treści jest darmowy dla wszystkich odbiorców.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...