TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

USA: Pozew zbiorowy przeciwko T-Mobile

W Stanach Zjednoczonych złożono pozew zbiorowy przeciwko T-Mobile. Związany jest z naruszeniem ochrony danych osobowych. Hakerom udało się przechwycić nie tylko numery ubezpieczenia społecznego, ale też inne informacje pozwalające zidentyfikować około 50 mln osób – abonentów T- Mobile.

Pozywający uważają, że T-Mobile naruszyło kalifornijską ustawę o ochronie prywatności konsumentów. Pozwala to konsumentom na pozywanie firmy, która nie podejmuje odpowiednich środków zabezpieczających dane osobowe.

„Jako cel wielu naruszeń danych w przeszłości, T-Mobile wiedział, że jego systemy są podatne na ataki. Jednak firma nie wdrożyła i nie utrzymała rozsądnych procedur i praktyk bezpieczeństwa odpowiednich do charakteru informacji w celu ochrony danych osobowych swoich klientów, po raz kolejny narażając miliony klientów na wielkie ryzyko oszustw i kradzieży tożsamości” – można przeczytać w pozwie.

Podpisali się pod nim m.in. mieszkaniec Kalifornii Veer Daruwall, mieszkaniec Luizjany Michael March i mieszkaniec Illinois Laviciei Sturdivant. Właściwym sądem do rozpatrywania wniosku jest Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych w Seattle.

Kilka dni temu pojawiły się oferty sprzedaży danych około 50 mln osób. Zostały pozyskane przez hakerów podczas ataku na serwery T-Mobile. Za 30 mln numerów ubezpieczeń społecznych oraz praw jazdy zażądano 270 tys. dolarów.  

Po tych informacjach T-Mobile potwierdziło atak hakerski oraz pozyskanie w trakcie niego nazwisk, dat urodzenia, numerów ubezpieczenia społecznego i informacji o prawie jazdy. Dotyczy to ponad 40 mln byłych i potencjalnych klientów oraz 7,8 mln klientów obecnych.

Firma zbiera te dane w trakcie sprawdzania zdolności kredytowej osób, które ubiegają się o konto post-paid.

Dodatkowo potwierdzono przechwycenie nazwisk, adresów, dat urodzenia, numerów telefonów i identyfikatorów powiązanych z urządzeniami 5,3 mln osób, ale bez reszty ich danych.

Firma zaoferowała dwa lata bezpłatnej ochrony przed kradzieżą identyfikatorów McAfee tym osobom, które mogły znaleźć się na wykradzionej przez hakerów liście.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...