Urządzenia połączone z satelitami mają ułatwić hodowlę krów

Najnowsze technologie wraz z IoT pomagają w rolnictwie. Jednym z przykładów jest zarządzanie zwierzętami gospodarskimi. Służą temu chociażby inteligentne kolczyki IoT podłączone do sieci komórkowej. Teraz naukowcy chcą technologię wykorzystać w celu przeciwdziałania kradzieżom i chorobom bydła.

Naukowcy chcą powstrzymać choroby zakaźne takie jak chociażby pryszczyca dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i internetu rzeczy. Inteligentne kolczyki pozwalają śledzić lokalizację zwierząt. Siedem milionów urządzeń 5G NB-IoT podłączonych do satelitów pozwoli jeszcze skuteczniej panować nad każdą sztuką bydła.

5G NB-IoT  z ang. Narrowband IoT to standar, który umożliwia komunikację między urządzeniami. Może zagwarantować łączność dla 400 000 urządzeń 5G. Wykorzystanie tego przez firmy zarządzające żywym inwentarzem pozwoli na nadzór nad zwierzętami nawet na tych obszarach, które są poza zasięgiem sieci komórkowych. Ma to szczególne znaczenie, bo większość terenów, na których odbywa się hodowla zwierząt znajduje się poza zasięgiem telefonii komórkowej. Dlatego nowoczesne rozwiązania niedostępne są dla wielu rolników na całym świecie. Ponadto zastrzeżone protokoły sieciowe sprawiają, że zarówno zakup, jak i utrzymanie urządzeń 5G jest poza ich zasięgiem.

Rozwiązaniem są inne sposoby kontroli bydła niż te wykorzystujące tradycyjną sieć 5G. Nieograniczony zasięg i niskie kosztu utrzymania sprzętu mogą zmienić dostępu rolników do nowoczesnych technologii w nadzorze bydła.

Jednym ze sposobów jest współpraca firm Sateliot i Streamline. Pierwsza zapewnia konstelację satelitów oferującą łączność w standardzie 5G z kosmosu. Druga jest wiodącą firmą zarządzania zwierzętami gospodarskimi. Już w 2023 roku planuje ona planuje wdrożyć w swoich działaniach 400 000 komórkowych urządzeń 5G NB-IoT. Mają one łączyć się zarówno z masztami komórkowymi, jak i wykorzystywać połączenia kosmiczne Sateliot.

Rozwój tego typu nadzoru nad zwierzętami jest niezwykle szybki. W 2019 roku liczba takich urządzeń wynosiła 40 tysięcy. Celem firmy jest 7 milionów urządzeń na całym świecie. Firma bowiem sama odpowiada za 7,95 miliona sztuk zwierząt gospodarskich na rynku południowoafrykańskim. Ma zatem spore doświadczenie w tej dziedzinie.

Na razie doświadczenia w zarządzaniu bydłem z wykorzystaniem IoT opierają się na konwencjonalnej łączności komórkowej. Urządzenia 5G NB-IoT pozwolą na szerszy zakres działań także w miejscach, w których do tej pory było to niemożliwe z uwagi na brak zasięgu. Pozwoli to na większą elastyczność w wykorzystaniu narzędzi przez rolników. Nie bez znaczenia są też koszty oscylujące w okolicy 1 dolara za urządzenie.

–  Streamline posiada najnowocześniejszy produkt, kolczyk STR-TG103/4, dający rolnikom pewność, że zwierzęta są w dobrej kondycji. Farmerzy potrzebują jednak zasięgu, który tylko my możemy zapewnić, wykorzystując naszą konstelację satelitów 5G-NB IoT. Dzięki temu możemy zagwarantować wsparcie i zasięg dla szerszych obszarów, a nawet dla największych gospodarstw, nie posiadających sieci naziemnych. To dowodzi, że rynek IoT wykazuje niepowstrzymany wzrost i przyspiesza znacznie szybciej niż jakakolwiek inna branża technologiczna – zapewnił Jaume Sanpera, dyrektor generalny firmy Sateliot.

Źródło: IoT Business News, nafalinauki.pl