TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jeden światłowód przecięty – trzy kraje odcięte od internetu


Dużo mówi się o tym, że decentralizacja usług telekomunikacyjnych i rozproszenie sieci ba wielkie znaczenie dla zachowania połączenia nawet w sytuacji uszkodzenia danej linii światłowodu. Przekonali się o tym mieszkańcy Armeni, Gruzji i Azerbejdżanu, gdy przecięcie jednego światłowodu odcięło od internetu znaczne części tych państw.

Emerytka jednym ruchem odcięła od sieci Armenię, część Gruzji i Azerbejdżanu. 75-letnia kobieta zrobiła to w trakcie poszukiwania złomu na północ od stolicy Gruzji Tbilisi. Natknęła się na kabel światłowodowy biegnący do Armenii i go przecięła. O sprawie poinformowało gruzińskie MSW. Policja już aresztowała sprawczynię.

–  Po prostu poszłam do lasu. Nie wiem co to jest internet – stwierdziła na policyjnym przesłuchaniu kobieta.

Konsekwencją działania kobiety było odcięcie dziesiątków tysięcy internautów w samym południowym Kaukazie. Nie mieli oni internetu przez prawie 12 godzin. Dopiero wtedy udało się przywrócić połączenia przez operatora Georgian Railway Telecom.

– Nie mogę zrozumieć, jak tej pani udało się znaleźć i uszkodzić kabel – powiedział przedstawiciel gruzińskiego operatora.

Kobiecie grozi teraz kara do trzech lat więzienia. Na razie z uwagi na jej wiek została zwolniona z aresztu.

Operator twierdzi, że tego typu incydenty są bardzo rzadkie. Nie można jednocześnie zaprzeczyć, że się zdarzają. Inny poszukiwacz miedzi w podobny sposób pozbawił znaczną część kraju internetu w 2009 roku. Czas mija, a infrastruktura narażona jest na uszkodzenia w podobny sposób.

To udowadnia, jak istotne jest rozproszenie infrastruktury i zapewnienie dostaw internetu na różne sposoby oraz korzystanie z różnych sposobów pzesyłu. W części świata, o której mowa, nie zapewnia się tego w sposób właściwy. Przecięcie jednego kabla pozbawiło łączności trzech głównych dostawców internetu w Armenii: ArmenTel, FiberNet Communication i GNC-Alfa.

Źródło: Der Spiegel, elektrykapradnietyka.com

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...