TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Unia Europejska wymusza zmiany na Apple

Unia Europejska poprzez swoje przepisy prawne walczy z monopolizowaniem świata cyfrowego przez gigantów technologicznych. Zmiany dotknęły także firmę Apple. Najpierw musiała dostosować się do standardów kabli do ładowarek. Teraz musi otworzyć system operacyjny dla firm z zewnątrz. Ma to ułatwić wybory konsumentom i zapewnić im dostęp do całego świata technologii niezależnie od sprzętu, który wybiorą.

Apple do wymogów UE stosuje się dość opornie. W przypadku standardowego wejścia do ładowarki i możliwości ładowania różnych sprzętów jedną ładowarką, Apple wymyśliło dość przewrotne rozwiązanie. Chociaż ich sprzęt będzie posiadał wejście USB-C, to ładowanie go każdą ładowarką nie jest takie oczywiste. Żeby było to możliwe producent ładowarki będzie musiał uzyskać certyfikację (odłatną). W przeciwnym wypadku ładowanie chociaż będzie się odbywać, to będzie bardzo powolne.

Instalowanie aplikacji z zewnętrznych sklepów

Unia Europejska wymogła też na Apple zmiany dotyczące systemu operacyjnego. Odpowiednie regulacje zawarte są w Akcie o rynkach cyfrowych (DMA) i akcie o usługach cyfrowych (DSA). Obejmują one firmy spełniające odpowiednie kryteria, które dotyczą obrotów lub liczby użytkowników. Zdecydowanie duże firmy technologiczne jak Apple, Google czy Meta muszą się do nich dostosować.

Istotną zmianą z perspektywy użytkowników, którą wprowadza DMA, jest możliwość instalowania aplikacji z zewnętrznych sklepów i pobieranie ich bezpośrednio z internetu. W przypadku Apple nie jest to takie oczywiste, dlatego że urządzenia firmy mają zamknięty system operacyjny. Oznacza to, że użytkownicy mogą pobierać jedynie aplikacji z App Store.

Według Apple tylko zamknięcie dostępu do App Store pozwala firmie na pełną kontrolę nad aplikacjami, a to chroni użytkowników przez złośliwym oprogramowaniem. Dla UE jest to jednak niezgodne z prawem blokowanie konsumentom kanałów dystrybucji i procesów płatności.

Teraz Apple musi dostosować się do prawnych wymogów i zapowiedziana na 5 czerwca 2023 r. premiera systemu iOS 17 przyniesie w tym zakresie zmiany. W nowym systemie pojawi się możliwość pobieranie aplikacji z innych źródeł.

Źródło: forsal.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze