TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Unia Europejska chce uregulować crowdfunding

Czy coś, co dobrze działa, wymaga regulacji? Zdaniem eurokratów internetowe zbiórki pieniędzy będą działać jeszcze lepiej, jeśli wprowadzi się odpowiednie przepisy. Już rozpoczęły się konsultacje w tej sprawie. Dobra wiadomość jest taka, że udział w nich może wziąć każdy.

Z crowdfundingu* korzystają tysiące ludzi, pojawia się coraz więcej naprawdę innowacyjnych projektów i wydawałoby się, że wszystko ma się świetnie. Oczywiście oszustwa się zdarzają, ale są to raczej pojedyncze incydenty niż codzienność. Tymczasem eurokraci postanowili nas chronić.
Po co regulować zbiórki internetowe?
Dziennik Internautów donosi, że Unia Europejska zdecydowała się na coś, na co nie poszli nawet polscy politycy: uregulowanie crowdfundingu. Oczywiście w trosce o osoby, które z takiej formy wsparcia korzystają, a także o tych, którzy wpłacają pieniądze. Wczoraj w Brukseli rozpoczęły się konsultacje na temat wyzwalania potencjału crowdfundingu i minimalizowania ryzyka.
Komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier jest zdania, że jeśli nie będzie przepisów chroniących obie strony, to w efekcie internetowe zbiórki mogą stać się tymczasową fanaberią i w ogóle zniknąć za parę lat. Wszystko dlatego, że internauci przestaną mieć do nich zaufanie.
I ty możesz wziąć udział w konsultacjach
Unia Europejska zamierza najpierw zbierać opinie, po to by zdefiniować crowdfunding, sprawdzić skalę zjawiska i dowiedzieć się, jakie korzyści dla firm niesie taka forma finansowania oraz jakie są możliwe oszustwa. Dopiero kiedy eurokraci poznają odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania, zdecydują, co dalej z tym począć.
Możliwości jest wiele i wydaje się, że na razie nie ma powodów do paniki. Nie wiadomo, czy przepisy dotyczące zbiórek internetowych w ogóle powstaną ani jaką będą one miały formę (czy będą to np. tylko opinie, czy twarde prawo, które każdy kraj członkowski będzie musiał wprowadzić).
Jeśli chcecie dorzucić swoje trzy grosze, tutaj znajdziecie formularz, który możecie wypełnić i wysłać do Komisji Europejskiej (niedługo ma być dostępna polska wersja językowa). Nie trzeba należeć do żadnej organizacji, żeby to zrobić, głos ma każdy obywatel.
Źródło: www.internet.gadzetomania.pl/2013/10/04/unia-europejska-chce-uregulowac-crowdfunding-oczywiscie-po-to-by-zylo-sie-lepiej?utm_source=RSS&utm_medium=RSS&utm_campaign=RSS-Wpisy
* Crowdfunding zbiórki pieniędzy prowadzone poprzez platformy internetowe w celu finansowania danego przedsięwzięcia. Charakteryzują się dużą liczbą niewielkich wpłat dokonywanych przez osoby zainteresoawne danym projektem. Rozwój crodfundingu połączony jest ze zwiększoną popularnoscią serwisów społecznosciowych oraz blogw.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...