Ukraińcy i Czesi rozbili grupę przestępczą okradającą konta Polaków

złodziej, kajdanki

Międzynarodowa grupa przestępcza zajmująca się kradzieżą środków finansowych z kont bankowych została rozbita. Doprowadziłą do tego akcja przeprowadzona przez Służbę Bezpieczeństw Ukrainy, ukraińską policję i czeskie organy ścigania. Grupa okradła ponad 1000 osób, także z Polski.

Międzynarodowa akcja Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, ukraińskiej policji i czeskich organów ścigania doprowadziła do rozbicia międzynarodowej grupy przestępczej, której specjalizacją była kradzież kradzieży środków finansowych z kont bankowych obywateli UE.

Przestępcy na platformach handlowych zamieszczali reklamy. Kusili atrakcyjnymi cenami podczas wyprzedaży popularnych towarów. Ofiary składały zamówienia przez kliknięcie w link. Ten przenosił ich do strony, na której trzeba było podać dane bankowe. Wtedy już przestępcy mogli spokojnie przejmować ich środki z kont bankowych. Środki przestępcy przekazywali do portfeli kryptowalutowych.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ukraińską policję wykorzystywano w tym celu aż 100 złośliwych witryn. Stworzono także dwa call center. Znajdowały się we Lwowie i Winnicy.  Od lutego 2022 r. oszukano w ten sposób ponad 1000 osób. Łączna kwota strat to 160 mln hrywien (ponad 18,5 mln zł). Ofiarami padły m.in. osoby z Czech, Francji, Hiszpanii i Portugalii oraz Polski.

W trakcie działań SBU wraz z pozostałymi organami przeszukała 35 lokalizacji. Zabezpieczono sprzęty takie jak telefony, komputery i nośniki danych, karty SIM – także europejskich operatorów i karty bankowe. Zatrzymano w Ukrainie organizatora grupy – informatyka z Kijowa oraz jego wspólnika. Na terenie UE aresztowano jednocześnie 17 członków grupy w tym Białorusinów.

Wszyscy zatrzymani przebywają w areszcie bez możliwości zwolnienia za kaucją.

Źródło: cyberdefence24.pl