TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Ukraińcy i Czesi rozbili grupę przestępczą okradającą konta Polaków

Międzynarodowa grupa przestępcza zajmująca się kradzieżą środków finansowych z kont bankowych została rozbita. Doprowadziłą do tego akcja przeprowadzona przez Służbę Bezpieczeństw Ukrainy, ukraińską policję i czeskie organy ścigania. Grupa okradła ponad 1000 osób, także z Polski.

Międzynarodowa akcja Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, ukraińskiej policji i czeskich organów ścigania doprowadziła do rozbicia międzynarodowej grupy przestępczej, której specjalizacją była kradzież kradzieży środków finansowych z kont bankowych obywateli UE.

Przestępcy na platformach handlowych zamieszczali reklamy. Kusili atrakcyjnymi cenami podczas wyprzedaży popularnych towarów. Ofiary składały zamówienia przez kliknięcie w link. Ten przenosił ich do strony, na której trzeba było podać dane bankowe. Wtedy już przestępcy mogli spokojnie przejmować ich środki z kont bankowych. Środki przestępcy przekazywali do portfeli kryptowalutowych.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ukraińską policję wykorzystywano w tym celu aż 100 złośliwych witryn. Stworzono także dwa call center. Znajdowały się we Lwowie i Winnicy.  Od lutego 2022 r. oszukano w ten sposób ponad 1000 osób. Łączna kwota strat to 160 mln hrywien (ponad 18,5 mln zł). Ofiarami padły m.in. osoby z Czech, Francji, Hiszpanii i Portugalii oraz Polski.

W trakcie działań SBU wraz z pozostałymi organami przeszukała 35 lokalizacji. Zabezpieczono sprzęty takie jak telefony, komputery i nośniki danych, karty SIM – także europejskich operatorów i karty bankowe. Zatrzymano w Ukrainie organizatora grupy – informatyka z Kijowa oraz jego wspólnika. Na terenie UE aresztowano jednocześnie 17 członków grupy w tym Białorusinów.

Wszyscy zatrzymani przebywają w areszcie bez możliwości zwolnienia za kaucją.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...