TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Ukraina potrzebuje natychmiastowego wsparcia w zakresie cyberbezpieczeństwa

Jeszcze przed specjalnym posiedzeniem Rady Europejskiej w dniu 24 lutego 2022 organizacje ICT wydały specjalne oświadczenie. Uznają w nim, że nakładane sankcje to nie wszystko, co należy zrobić w związku z sytuacją w Ukrainie. Potrzebne jest wsparcie Ukrainy w zakresie cyberbezpieczeństwa.


DIGITALEUROPE i jedenaście stowarzyszeń ICT z Europy Środkowej i Wschodniej przedstawiło swoje stanowisko w specjalnym oświadczeniu:

“My, reprezentując 36 000 firm zajmujących się cyfryzacją w Europie, od zielonych technologii po dostawców usług opieki zdrowotnej i cyberbezpieczeństwa, wyrażamy naszą pełną solidarność z narodem ukraińskim w obliczu obecnej rosyjskiej agresji.

W pełni popieramy środki podejmowane przez UE i jej sojuszników w celu uniknięcia dalszego rozlewu krwi. Ale sankcje nie wystarczą. Technologia odgrywa kluczową rolę w nowoczesnej polityce bezpieczeństwa. Ukraina od lat jest przedmiotem cyberwojny, która osłabia jej infrastrukturę krytyczną i funkcjonowanie społeczeństwa oraz sieje zamęt poprzez dezinformację.

Musimy teraz stać razem i budować wspólną odporność społeczeństwa europejskiego. Ukraina była dynamicznie rozwijającym się centrum ICT przez ostatnie dwie dekady, ale żaden kraj nie jest w stanie samodzielnie odpowiedzieć na tego typu agresję. Wraz z NATO przywódcy UE mogą wspierać Ukrainę, zapewniając natychmiastowe wsparcie w zakresie cyberbezpieczeństwa.

UE musi również wykorzystać dzień dzisiejszy jako dzwonek alarmowy do zbudowania naszej cyfrowej tarczy: do szkolenia większej liczby specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa oraz do znacznych inwestycji w naszą cyberobronę. Nie ma już wymówek – wszyscy ludzie są potrzebni na pokładzie. W Europie brakuje 200 000 specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Musimy przyspieszyć prace nad Centrum Kompetencji Cyberbezpieczeństwa w Bukareszcie w Rumunii, oraz zapewnić mu znacznie więcej zasobów i uczynić z niego prawdziwe centrum krajowych agencji bezpieczeństwa cybernetycznego.

Przywódcy powinni także rozważyć szybkie rozpatrzenie wszystkich wniosków wizowych dla osób uciekających z Ukrainy – wszyscy oni zasługują na nasze wsparcie.

I wreszcie konflikt ponownie pokazuje znaczenie partnerstwa transatlantyckiego. Rada ds. Handlu i Technologii UE-USA jest wyjątkową okazją do omówienia krótko- i długoterminowych środków mających na celu cyfrowe zabezpieczenie naszych społeczeństw i ochronę przed agresją w przyszłości w trybie online i offline”.

Pod oświadczenie podpisali się:  DIGITALEUROPE, ANIS z Ruminii,  ATI z  Mołdawii,  INFOBALT z Litwy, ITAS ze Słowacji,  ITL z  Estonii , IVSZ z  Węgier,  LIKTA z Łotwy, KIGEIT z  Polski,  PIIT z Polski, ZIPSEE z Polski, TIFz  Finlandii.

Oświadczenie dostępne na stronie:https://www.digitaleurope.org/wp/wp-content/uploads/2022/02/Joint-statement_Sanctions-are-not-enough.-Ukraine-needs-immediate-cybersecurity-support.pdf

Źródło: kigeit.org.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...