TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Polski internet wspiera Ukrainę

Atak Rosji na Ukrainę poruszył wielu. Polki i Polacy zdają właśnie pięknie egzamin z człowieczeństwa. Organizują zbiórki, wysyłają transporty na granicę, przyjmują uchodźców z Ukrainy. A internet stał się doskonałym narzędziem, żeby to wszystko zorganizować i skoordynować.

Rosyjski atak na Ukrainę udowodnił nam niezbicie, że wojny prowadzone w XXI wieku prowadzone są jednocześnie w świecie cyfrowym. To nie tylko akcje przeprowadzane przez Anonymous, ale też wiele inicjatyw przeciętnych ludzi, dla których internet stał się platformą organizacyjną.

Pierwsze pojawiły się nakładki na zdjęcia profilowe w social mediach, które mają wyrażać solidarność z walczącą Ukrainą. Ale bardzo szybko za tymi symbolicznymi wyrazami wsparcia pojawiły się w internecie koncepcje oferujące bardzo wymierną pomoc.

Obecnie trudno jest już zebrać wszelkie strony i miejsca wsparcie stworzone w internecie, by zorganizować pomoc dla Ukrainy. Przede wszystkim pojawiły się internetowe zbiórki pieniędzy na różnych portalach tym się zajmujących. M.in.:
https://pomagam.pl/solidarnizukraina
https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina
https://www.siepomaga.pl/pomoc-humanitarna-dla-ukrainy

Ale wsparcie finansowe to nie jedyna pomóc, której organizacja i koordynacja jest możliwa dzięki internetowi. W ten sposób swoje usługi oferują prawniczki i prawnicy na grupie Prawniczki i prawnicy Ukraińcom | юристи для України.

Przeciętni obywatele również zrzeszają się w internetowych grupach, by pomagać na tyle, na ile mogą. Na grupie Pomoc dla Ukrainy🇺🇦 Допомога Україні: mieszkanie oraz inna pomoc obywatel.Oferowane są mieszkania i pokoje dla uchodźców, ale też ubrania, środki higieniczne czy jedzenie. Każdy w poście stara się dać to, co może.

Dzięki arkuszowi Google Docs stworzono listę miast, nazwisk i numerów kontaktowych, co usprawnia transport osób z granicy do miejsc docelowych.

A przykłady na takie działania, dla których internet jest doskonałą platformą, można mnożyć. Pokazuje to, że Polki i Polacy nie tylko zdając obecnie w pięknym stylu egzamin z człowieczeństwa, ale też doskonale wiedzą, jak w tym celu wykorzystać internat.Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...