UKE a ISP. Podsumowanie najnowszych informacji

553

W dalszym ciągu nie wiemy kto zostanie wybrany nowym prezesem UKE. Wyścig o fotel prezesa rozpoczął się, gdy Marcin Cichy na mocy zapisów wprowadzonych poprawką poselską do tzw. Tarczy 3.0 musiał opuścić stanowisko telekomunikacyjnego nadzorcy.

Pod koniec maja ówczesny prezes UKE unieważnił aukcję 5G. Polscy operatorzy telefonii komórkowych nie czekają na wznowienie aukcji i występują o pozwolenia na uruchomienie stacji bazowych w innych częstotliwościach niż pasmo 3,6 GHz. Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał już prawie 3 tys. pozwoleń w pasmach 2100, 2600 i 1800 MHz.

Urząd Komunikacji Elektronicznej jest odpowiedzialny za regulowanie dwóch rynków: telekomunikacyjnego i pocztowego, w sumie wartych około 47 mld zł.

Sprawozdanie UKE dotyczące przestrzegania regulacji w zakresie otwartego internetu

W ubiegłym tygodniu Urząd opublikował sprawozdanie dotyczące dostępu do otwartego internetu. Czytamy w nim, że prędkość transmisji danych wobec poprzednich lat wyraźnie wzrosła, ale dostawcy usług internetowych nie oferują nowych usług specjalistycznych.

Informacje zebrano na podstawie bieżących działań Prezesa UKE, odpowiedzi 27 dostawców internetowych na pytania zawarte w kwestionariuszu UKE, danych pomiarowych i działań dostawców usług internetowych w zakresie uprawnień abonenckich.

Całość sprawozdania dostępna jest tu.

Certyfikowany mechanizm monitorowania jakości dostępu do internetu

W konkursie organizowanym przez UKE na dostawcę mechanizmu monitorowania jakości dostępu do internetu w latach 2020-2022 wygrała firma V-Speed sp. z o.o.

System będzie składał się m.in. z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne. Tym razem narzędzie – z którego przez cały czas można korzystać nieodpłatnie – ma być dostępne na dwa systemy operacyjne: Windows i Mac OS, w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej. 

Certyfikowany mechanizm będzie przeznaczony wyłącznie do weryfikacji działania internetu stacjonarnego. Zaoferowany przez V-Speed system do badania szybkości internetu mobilnego, działające na systemach iOS i Android, będzie miał wymiar wyłącznie informacyjny.