Kto zasiądzie w fotelu prezesa UKE? Giełda nazwisk potencjalnych kandydatów

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła nabór na stanowisko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, regulującego dwa rynki warte miliardy złotych. Zgłoszenia można składać do 12 czerwca.

Po tym, gdy fotel prezesa zwolnił Marcin Cichy (na mocy zapisów wprowadzonych poprawką poselską do tzw. tarczy 3.0) rozpoczął się wyścig o stanowisko telekomunikacyjnego nadzorcy.

Rzeczpospolita wśród kandydatów na to stanowisko wymienia Krzysztofa Dyla, który od 31 maja jest oficjalnie p.o. prezesa urzędu. Jako drugą osobę obserwatorzy wskazują Szymona Rumana, byłego podsekretarza stanu w resorcie cyfryzacji u Anny Streżyńskiej, a obecnie dyrektora w państwowym operatorze telekomunikacyjnym Exatel.

Na giełdzie nazwisk pada także nazwisko obecnej wiceminister cyfryzacji Wandy Buk, choć na pytanie, czy będzie ubiegać się o to stanowisko wyraźnie zaprzecza.
W grze jest również Piotr Woźny, znany w świecie telekomunikacyjnym prawnik, były partner w kancelarii GWW, z której wywodzi się Wanda Buk. Woźny był także wiceministrem cyfryzacji u boku Streżyńskiej, a ostatnio przez dziewięć miesięcy do minionego piątku – prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Prezes UKE to urząd odpowiedzialny za regulowanie dwóch rynków: telekomunikacyjnego i pocztowego, w sumie wartych około 47 mld zł.

Źródło: cyfrowa.rp.pl