TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Uderz w światłowód, a operator się odezwie, czyli polemika fachowców

Po publikacji tekstu Odrobina dziegciu w beczce nowych technologii otrzymaliśmy od jednego z naszych Czytelników interesującą wypowiedź polemiczną. Zapraszamy do lektury.

Przypomnijmy, że we wskazanym wywiadzie, Jacek Kosiorek, ekspert Związku Telewizji Kablowych i wiceprezes zarządu Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej, stwierdził, że światłowód jest przereklamowany, ponieważ musimy doliczyć do rachunku za energię elektryczną około pięciu złotych i przerzucić ten koszt na klienta. Wskazał też, że bramka światłowodowa zużywa zazwyczaj około 5W mocy na godzinę i to niezależnie od tego, czy pracuje czy nie.

W odpowiedzi Wojciech Broda z krakowskiej firmy Fajny.Net.pl zauważa jednak, że modem kablowy, w przypadku łącza doprowadzonego kablem współosiowym (koncentrykiem), też pobiera prąd, podobnie jak router przy łączu doprowadzonym np. kablem Cat.5e (skrętką). Są to bardzo podobne wartości do tych, które zużywa ont/onu – podkreśla.

W wątku dotyczącym różnic między przesyłem danych światłowodem a skrętką lub kablem koncentrycznym Wojciech Broda wskazuje zaś, że na światłowodzie czy skrętce można uruchomić łącze symetryczne 1/1 Gb/s, a docelowo nawet 10g/10 Gb/s, czego w praktyce nie da się osiągnąć na “koncentryku”. Wspomina też o zwiększonym pingu i jiterze na “koncentryku” w stosunku do światłowodu i skrętki.

Zgodność między autorami obu wypowiedzi zachodzi jednak w zakresie technicznej niemożliwości realizacji w pełni funkcjonalnej sieci 5G zgodnej z tym, co obiecują ulotki reklamowe i mniej wnikliwe artykuły prasowe.

– W tym zakresie w pełni zgadzam się z Jackiem Kosiorkiem – pisze Wojciech Broda. – To w praktyce nierealne. Nigdy sieć 5G nie będzie miała tak
szeroko propagowanych parametrów. Nie przypadkiem też już od jakiegoś czasu mówi się o sieci 6G – dodaje operator.

Zapraszamy do lektury całego wywiadu z Jackiem Kosiorkiem oraz do przesłania własnej opinii na adres prasa@misot.pl oraz do dyskusji wewnętrznej na kanale drMiŚOT.

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...