TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Trwa kryzys na rynku półprzewodników

Nikkei Asia donosi, że  producenci chipów chroniąc się przed kryzysem gromadzi zapasy surowców. Dziewięciu wiodących z nich w czerwcu osiągnęło rekordowy poziom zapasów o wartości 64,7 mld dolarów.

TSMC, Intel, Samsung, Micron, SK Hynix, Western Digital i pozostali z czołowych producentów półprzewodników osiągnęli zapasy o 24 proc. większe, niż kiedykolwiek wcześniej. Trend magazynowania rośnie od marca 2019 r.

Jednak pomimo tych rekordowych zapasów, mogą one nie wystarczyć na długo. Większe zapotrzebowanie na półprzewodniki to szybsze zużywanie surowców.

Zamówienia dotyczą smartfonów, laptopów i całego rynku PC. Z jednej strony napędza to praca zdalna, z drugiej popularność kryptowalut.

Do tego dochodzą zamówienia z branży motoryzacyjnej, która sama zmienia podejście. O ile dotychczas kupowano tyle półprzewodników, ile było potrzebne do produkcji bieżącej, to teraz i w tej branży planowane są zapasy pozwalające na kilka lat produkcji.

To jeszcze bardziej zwiększa popyt. A w perspektywie po zaspokojeniu potrzeb branży samochodowej, nastąpi spadek zamówień na półprzewodniki.

Nie wiadomo do kiedy potrwa obecny kryzys na rynku półprzewodników. ale CEO Nvidii sugeruje poprawę dopiero w 2023 roku. Sytuację może uratować budowa dwóch FAB-ów w USA przez Intela oraz TSMC.

Źródło: dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...