TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

UOKiK bada zmianę warunków umów PayPal

PayPal zmienił umowę z konsumentami. Teraz Prezes UOKiK Tomasz Chróstny w postępowaniu wyjaśniającym sprawdza, czy naruszono tym zbiorowe interesy konsumentów. Główne wątpliwości budzi klauzula modyfikacyjna, na której opierają się zmiany w regulaminie.

Spółka PayPal (Europe) z Luksemburga wprowadziła w grudniu 2020 r. zmiany w umowach z użytkownikami serwisu PayPal. Jedną z wprowadzonych zmian była opłata za brak aktywności na koncie przez co najmniej 12 miesięcy. Ta opłata to maksymalnie 45 zł za rok.

Do UOKiK wpłynęły skargi od konsumentów w tej sprawie.

– Wszcząłem postępowanie wyjaśniające, aby ustalić, czy PayPal poprzez zmianę regulaminu mógł naruszyć zbiorowe interesy konsumentów. Wątpliwości budzi również treść klauzuli modyfikacyjnej, która miała być podstawą do jednostronnego wprowadzenia zmian umów z konsumentami, w tym wprowadzenia dodatkowej opłaty za brak aktywności po stronie konsumenta. Postanowienie regulaminu nie określa jednak konkretnych przyczyn uprawniających do modyfikacji umów – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – Tymczasem, zgodnie z orzecznictwem, klauzule blankietowe lub zbyt ogólne np. odnoszące się do „ważnych powodów”, należy uznać za niedopuszczalne – dodaje.

Ta klauzula regulaminu PayPal umożliwia wprowadzanie zmian przez samo ich publikowanie. A to oznacza automatyczną „akceptację” przez korzystającego z tej formy płatności użytkownika.

W postępowaniu wyjaśniającym ma zostać ustalone, czy działania spółki związane z jednostronnymi modyfikacjami warunków umowy z użytkownikami naruszają zbiorowe interesy konsumentów. Klauzula modyfikacyjna będzie też analizowana pod kątem ewentualnej abuzywności.

Źródło: uokik.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...