TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Threads na razie nie dla Polski

Zuckerberg zapowiadał dalszą walkę z Muskiem i sowa dotrzymał. Platforma, która miała rywalizować z Twitterem, została uruchomiona. Tak pojawił się na światowych rynkach Threads. Ale czy i kiedy trafi do Polski?

Mark Zuckerberg chciał stworzyć platformę na kształt Twittera już kilka lat temu.  Przyspieszyły, gdy Twittera zakupił Elon Musk i zaczął podejmować decyzje niekoniecznie pozytywnie wpływające na notowania platformy. Wtedy firma Meta, która zarządza chociażby Facebookiem i Instagramem, postanowiła wejść w świat mikroblogów.

Panie i panowie: Oto Threads!

Lipiec 2023 r. to wejście platformy Threads do szerokiego obiegu. Na jej wprowadzenie wykorzystano coraz słabsze notowania Twittera, dla którego ma być konkurencją.

Już kilka godzin po uruchomieniu platformy ogłoszono jej sukces. Pierwsze cztery godziny jej działania to prawie pięć milionów kont użytkowników. Pośród nich znalazły się także globalne marki jak HBO i Netflix. Dla korporacji to sposób na zwiększenie zasięgów, ale ich zaangażowanie pokazuje, że nowa platforma ma dla nich znaczenie.

Niestety okazuje się, że nowa platforma nie jest dostępna w Polsce, ani innych krajach europejskich. Wiąże się to z regulacjami prawnymi przyjętymi w Unii Europejskiej, które mają chronić bezpieczeństwo danych użytkowników internetu z państw wspólnoty.

Czy Threads  zagrozi Twitterowi?

Na pewno platformie Marca Zuckerberga pomogły kolejne nietrafione decyzje Muska. Szczególnie ogłoszenie limitu czytania postów na Twitterze i całe zamieszanie, jakie się w związku z tym pojawiło.

Ta sytuacja była najlepszym momentem na wprowadzenie na rynek alternatywnej platformy jaką jest Threads. I ma ona na pewno większą szansę na sukces niż polska Albicla, która zanim na dobre się zadomowiła, to wszyscy zdążyli już o niej zapomnieć.

W Polsce na razie Threads się nie pojawi

A skoro o rodzimym rynku mówimy, to warto zastanowić się, czy w Polsce mamy szansę na korzystanie z Threads?

Dostęp do aplikacji mają wszyscy użytkownicy Instagrama, ale nie ci z Unii Europejskiej. Tutaj działanie nowej platformy jest problematyczne z uwagi na ustawę o rynkach cyfrowych, która zmieniła podejście do kwestii prywatności w internecie. W tym temacie Threads nie działa inaczej niż inne platformy. Wszystkie media społecznościowe oferowane przez Met ę zbierają dane na nasz temat. Ponadto dane są przesyłane między platformami, jak w przypadku Instagrama i Threads.

Dlatego w obecnej sytuacji prawnej i przy tych mechanizmach działania Threads platforma nie będzie mogła funkcjonować w krajach Unii Europejskiej. Oznacza to także brak jej dostępu w Polsce. Na skorzystanie z tej nowości przyjdzie nam poczekać lub nie doczekamy się na to nigdy.

Źródło: geekweek.interia.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...