Temat otwierania danych na spotkaniu „Liderów Transformacji”

278

„Liderzy Transformacji” to inicjatywa tworzona we współpracy z Impact, GovTech Polska oraz Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji skierowana do najwyższej kadry menedżerskiej, która ma na celu ułatwienie dyskusji w gronie liderów cyfryzacji w polskim sektorze publicznym. Jednym z tematów, które były poruszane na ostatnim spotkaniu, był program otwierania danych publicznych.

– W zakresie otwierania danych skutecznie rywalizujemy z najlepszymi w Unii Europejskiej – powiedział minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera podczas spotkania.

Ranking Komisji Europejskiej „Open Data Maturity 2020” oceniający poziom otwierania danych publicznych po raz pierwszy wskazał Polskę jako lidera. Przed 2017 rokiem byliśmy jedynie w gronie „obserwatorów”. Dzięki wdrażaniu Programu Otwierania Danych Publicznych cztery lata temu byliśmy już w grupie „szybko awansujących”, natomiast od roku jesteśmy w czołówce.

– Rozpoczęliśmy w 2016 r. od Programu Otwierania Danych Publicznych, którego realizacja zakończyła się w 2020 r. Obecnie kontynuujemy i rozwijamy kierunki strategiczne w Programie Otwartych Danych na lata 2021-2027 – powiedział minister Adam Andruszkiewicz.

Celem Polski jest tworzenie środowiska, w którym widoczne są korzyści  gospodarcze i społeczne z otwierania danych, co wpływa na budowę innowacyjnych rozwiązań, wspieranie decyzji strategicznych czy nowych miejsc pracy.

– Udało nam się zbudować dużą bazę na portalu www.dane.gov.pl. Coraz więcej instytucji dołącza do nas, udostępnia dane. Co ważne, także coraz więcej polskich przedsiębiorców zaczyna rozumieć, że warto podejmować decyzje biznesowe w oparciu o dane. Decyzje podejmowane w oparciu o dostępność danych są o wiele bardziej efektywne i przynoszą lepsze rezultaty – przekonywał Adam Andruszkiewicz.

Na portalu DANE.gov.pl udostępnionych jest ponad 19 500 zasobów, które są sprawdzone, skatalogowane i na bieżąco aktualizowane. Zasoby są otwarte przez API, czyli kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację. Prezentowane tam dane są z takich obszarów jak zdrowie, bezpieczeństwo, biznes i gospodarka, budżet i finanse publiczne, kultura, nauka i oświata, czy administracja publiczna.

Źródło informacji i zdjęcia: www.gov.pl