Telefon może niebawem zastąpić hasło

139

Nowe rozwiązanie uwierzytelnienia pozwalające na niekorzystanie z haseł może niebawem pojawić się na rynku. Tak zapowiedziały Apple, Google i Microsoft. Będzie wymagało odblokowania smartfona w celu logowania na stronach i w usługach sieciowych.

Codziennie korzystamy z takiego rozwiązania logując się do aplikacji. Teraz giganci technologiczni chcą to wykorzystać szerzej.

FIDO (Fast Identity Online) to standard logowania bez hasła. Opracowany we współpracy z World Wide Web Consortium (W3C). Grupa w celu stworzenia standardu uwierzytelniania działającego w wielu przeglądarkach i systemach operacyjnych współpracowała z wieloma firmami technologicznymi.

Rozwiązanie ma być antidotum na mnogość haseł, które trudno zapamiętać i które narażone są na wykradzenie w różnego rodzaju cyberatakach.

– Standardy opracowane przez FIDO Alliance i World Wide Web Consortium oraz stosowane w praktyce przez te innowacyjne firmy to ten rodzaj przyszłościowego myślenia, które ostatecznie zapewni większe bezpieczeństwo w internecie – powiedziała Jen Easterly, dyrektor amerykańskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury. –  Doceniam zaangażowanie naszych partnerów z sektora prywatnego w tworzenie otwartych standardów, które zapewniają elastyczność dostawcom usług i lepsze wrażenia użytkownikom – dodał.

Identyfikator FIDO zwany kluczem dostępu będzie przechowywany w telefonie. Będzie służył do odblokowania konta internetowego. Użytkownicy będą logowali się na stronach internetowych tak samo, jak obecnie robią to by odblokować smartfony – za pomocą kodu PIN lub danych biometrycznych (skan twarzy lub odciska palca).

Według Google zagrożeniem nie jest nawet zgubienie telefonu. Klucze dostępu mają być bezpiecznie przechowywane jako kopia zapasowa w chmurze i zsynchronizowane z nowym telefonem.

Rozwiązanie ma zostać wprowadzone w ciągu roku.

Źródło: dobreprogamy.pl