T-Mobile wyłącza nadajniki

60

T-Mobile Polska przygotowuje sieć na rosnące zapotrzebowanie na przesył danych. Kolejnym etapem tego procesu jest stopniowe wyłączanie nadajników w technologii 3G. Wyłączenia rozpoczną się 26 września 2022 r.

Odłączenie nadajników 3G pozwoli odzyskać częstotliwości, które pozwolą automatycznie uruchomić w to miejsce sieć nowszej generacji.

Po przeprowadzeniu dokładnych testów i próbnym wyłączeniu sieci 3G w wybranych powiatach na południu Polski T-Mobile rozpoczyna proces wygaszania starej technologii na terenie całego kraju. Wyłączenie 3G to naturalny krok w rozwoju komunikacji mobilnej: ta wdrażana przeszło 20 lat temu jest stopniowo wypierana przez nowsze sieci 4G i 5G – napisano w komunikacie.

Pozwoli to klientom jeszcze szerzej korzystać z połączeń VoLTE. Zapewnić ma lepszą prędkość przesyłania danych, a także lepszy dostęp do sieci 5G. Do tej pory przeprowadzono już odłączenia pilotażowe i odbyło się to z dobrym skutkiem.

Już podczas pilotażowego wyłączenia 3G w czterech powiatach województwa świętokrzyskiego proces był praktycznie nieodczuwalny dla klientów T-Mobile, a ci, którzy do tej pory korzystali jeszcze ze starszych rozwiązań, pozytywnie oceniali proces migracji na nowsze technologie – czytamy dalej w komunikacie T-Mobile.

Dlatego udany pilotaż pozwolił operatorowi podjąć decyzję o dalszym odłączeniu, które już 26 września rozpocznie się na południu Polski. Następnie odłączenia będą przeprowadzane w kolejnych regionach kraju. Całkowite wyłączenie sieci 3G ma zakończyć się pod koniec 2023 r.

Źródło: technologia.dziennik.pl