TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Szykuje się debiut na giełdzie Emitela. Wartość emisji szacowana na 150 mln euro

Emitel może zadebiutować na giełdzie jeszcze w bieżącym półroczu. Takie informacje podaje agencja Reuters. Dziennikarze „Pulsu Biznesu” studzą emocje. Uważają, że prace nad ofertą publiczną firmy są jeszcze na zbyt wczesnym etapie, żeby operator mógł wejść na parkiet tak szybko.

Firma Emitel jest właścicielem i operatorem ogólnopolskiej infrastruktury nadawczej, która pozwala nadawcom telewizyjnym i radiowym przekazywać sygnał. Umożliwia również przesył sygnału telefonii komórkowej.

Emitel kontroluje amerykański fundusz Alinda. Na początku 2018 r. firma ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przekształciła się w spółkę akcyjną. Tłumaczono tę decyzję „dostosowaniem struktury organizacyjnej do rozmiarów przedsiębiorstwa oraz wzmocnieniem relacji z inwestorami, w oparciu o efektywne i przejrzyste mechanizmy zarządzania przewidziane w regulacjach dotyczących funkcjonowania spółek akcyjnych”.

Z nieoficjalnych informacji agencji Reuters wynika, że debiut na giełdzie może nastąpić jeszcze w bieżącym półroczu. Wartość emisji jest szacowana na ok. 150 mln euro, czyli 640 mln zł.

Zdaniem dziennikarzy “Pulsu Biznesu” nastąpi to zdecydowanie później, ponieważ firma jest jedną z dziewięciu spółek podlegających ochronie państwowej. W ramach tej ochrony każdy inwestor, który chce mieć ponad 20 proc. udziałów firmy, musi uzyskać zgodę ministra rozwoju.

Z ostatnich danych finansowych wynika, że w 2018 r. firma zanotowała 421,58 mln zł przychodów sprzedażowych, co wobec 411,04 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 2,4 proc. Ponad połowa jej wpływów pochodziła z emisji i przesyłu sygnału telewizyjnego.

Źródło: Reuters / Puls Biznesu

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...