Sztuczna inteligencja szuka nowych kraterów na Marsie

331
mars

Sztuczna inteligencja sprawdza się w pracach naukowych wymagających szybkich obliczeń. Dlatego wykorzystywana jest do analizowania zdjęć pod kątem pojawiania się nowych obiektów. Ma to miejsce w przypadku szukania kraterów na Marcie, co AI zabiera kilka sekund.

Nowych obiektów na Marsie szuka się poprzez porównywanie zdjęć robionych z pewnych odstępach czasu. W tym celu NASA umieściła na marsjańskiej orbicie satelitę Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) fotografującą powierzchnię planety.

Porównywaniem zdjęć zajmuję się Sztuczna inteligencja. Znalezienie nowych obiektów zajmuje jej około 5 sekund. Zespół złożony z ludzi takie zadanie wykonuje w około 40 minut.

Takie odkrycia są następnie potwierdzane przez fotografię wskazanych miejsc w większej rozdzielczości. Wykorzystywana jest do tego kamera HiRSE, która również znajduje się na MRO.

Jednak wykorzystanie do analizy zdjęć AI znacząco przyspiesza prace. A to ułatwia przewidywanie kolejnych misji i planowanie baz na Marsie. Nowe kratery są ciekawymi miejscami do badań, ale okolica z dużym natężeniem spadających meteorytów nie jest bezpieczna.

Źródło: komputerswiat.pl