TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sztuczna inteligencja szuka nowych kraterów na Marsie

Sztuczna inteligencja sprawdza się w pracach naukowych wymagających szybkich obliczeń. Dlatego wykorzystywana jest do analizowania zdjęć pod kątem pojawiania się nowych obiektów. Ma to miejsce w przypadku szukania kraterów na Marcie, co AI zabiera kilka sekund.

Nowych obiektów na Marsie szuka się poprzez porównywanie zdjęć robionych z pewnych odstępach czasu. W tym celu NASA umieściła na marsjańskiej orbicie satelitę Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) fotografującą powierzchnię planety.

Porównywaniem zdjęć zajmuję się Sztuczna inteligencja. Znalezienie nowych obiektów zajmuje jej około 5 sekund. Zespół złożony z ludzi takie zadanie wykonuje w około 40 minut.

Takie odkrycia są następnie potwierdzane przez fotografię wskazanych miejsc w większej rozdzielczości. Wykorzystywana jest do tego kamera HiRSE, która również znajduje się na MRO.

Jednak wykorzystanie do analizy zdjęć AI znacząco przyspiesza prace. A to ułatwia przewidywanie kolejnych misji i planowanie baz na Marsie. Nowe kratery są ciekawymi miejscami do badań, ale okolica z dużym natężeniem spadających meteorytów nie jest bezpieczna.

Źródło: komputerswiat.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...