TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rzecznik MŚP wciąż walczy z Polskim Ładem

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zgłasza uwagi do zmian w podatku liniowym w ramach Polskiego Ładu. W tym celu napisał pismo do Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Zostało złożone w ramach konsultacji społecznych.

Zmiany, których głównie dotyczy sprzeciw Rzecznika MŚP, to głównie te związane z podatkiem liniowym. Podnoszą one obciążenia podatkowo-składkowe z 19 proc. do 28 proc. dla przeszło 700 tys. przedsiębiorców.

– Tak znaczne podniesienie obciążenia dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zniechęci ich do utrzymywanie tej formy rozliczenia się z fiskusem, spowoduje odpływ do innych sposobów opodatkowania, zachęci do optymalizacji podatkowych i mnożenia kosztów. Doprowadzi to do spadku dochodów budżetowych, a więc zakładane przez Ministerstwo Finansów zrównoważenie wydatków nie nastąpi przekonuje Abramowicz.

W dodatku zmiany mają wejść w trudnym dla wielu przedsiębiorców momencie – tuż po lockdownie, który uderzył w ich interesy. Utrudni to jeszcze odrobienie strat finansowych.

– Banki nie chcą słyszeć o kredytach dla branż dotkniętych lockdownem. Firmy te mogą uzyskać pieniądze na odtworzenie środków trwałych i potrzebne inwestycje wyłącznie z własnego dochodu, a projektowane zmiany zakładają zmniejszenie tej możliwości o 9 proc. w skali roku – wyjaśnia Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Rzecznik stara się również o przesunięcie wejścia w życie reform z 1 stycznia 2022 r. na 1 stycznia roku 2023. W tym czasie nie powinna być też blokowana działalność gospodarcza. To – według Abramowicza – niezbędna zmiana, by  zyskać czas na uwzględnienie uwag zgłaszanych  w trakcie konsultacji zgłaszanych. Pozwoli to na stworzenie przepisów przychylniejszych mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom.

Petycję Rzecznika MŚP w sprawie Polskiego Ładu nadal można podpisywać na stronie:https://rzecznikmsp.gov.pl/petycja/

Źródło: rzecznikmsp.gov.pl

Czytaj także:


Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...