TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Świadczący nielegalną usługę hostingową zatrzymani

Działania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości doprowadziły do zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej. Przestępcy oferowali usługi hostingu internetowego. Służył on do umieszczania nielegalnych treści bez obaw o ich usunięcie.

Pięć osób zostało zatrzymanych dzięki działaniom Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). W ramach grupy przestępczej oferowały one usługę hostingową o nazwie „buletproof hosting”. Pozwalała na zamieszczanie w internecie treści bez obaw o ich usunięcie. CBZC na swojej stronie nazwało ją usłuą hostingowego immunitetu dla cyberprzestępców.

Firmy oferujące tego typu usługi są „znacznie” bardziej tolerancyjne wobec rodzaju usług i materiałów, które ich klienci mogą przesyłać, dystrybuować i posiadać w przeciwieństwie do typowych dostawców usług internetowych – napisano w komunikacie CBZC.

Działalność obejmowała cały świat

Z infrastruktury sieciowej oferowanej przez przestępców korzystano na całym świecie. Z jej wykorzystaniem prowadzono kampanie phishingowe, wysyłano SPAM, przeprowadzano ataki DDoS czy rozsyłano szkodliwe oprogramowanie. Świadczący usługę hostingową zapewniali klientów o ochronie przed organami ścigania.

Z uwagi na ogólnoświatowy charakter działalności przestępców CBZC przeprowadziło akcję we współpracy z organami zagranicznymi takimi jak Europejskie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (EC3) Europolu czy Federalne Biuro Śledcze (FBI).

Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze