TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sukcesja dla MiŚOT

Fundacja rodzinna to instytucja wprowadzana właśnie do polskiego porządku prawnego. Wzorowana jest na sprawdzonych europejskich standardach i stwarza przedsiębiorcom możliwość zbudowania struktury organizacyjnej zapewniającej ochronę majątku w perspektywie dłuższej niż jedno pokolenie. 

Grupa MiŚOT uruchamia w związku z tym kolejny program wspierający małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, który nazwano „Sukcesja dla MiŚOT – sposoby na godną emeryturę przedsiębiorców”.

Kończą się konsultacje z udziałem przedsiębiorców z podmiotów, które dotknęła nagła śmierć właściciela czy udziałowca. Zbierane są doświadczenia, aby przekazać MiŚOT-om praktyczną wiedzę, a zarazem zaproponować rozwiązania, które pozwolą zminimalizować, a nawet wyeliminować negatywne skutki takich sytuacji. W kwietniu kompleksowa propozycja zostanie udostępniona poprzez MiŚOT Akademię.

Jeszcze więcej dzieje się w kwestii zapewnienia przedsiębiorcom możliwości uzyskania godnej prywatnej emerytury poprzez przeorganizowanie ich firm, tak by z sukcesem kontynuowały działalność i generowały dochody w sytuacji, gdy dotychczasowy lider, zdecyduje się wieść życie emeryta i przekazać zarządzanie kompetentnemu sukcesorowi.

Fundacja rodzinna

14 grudnia 2022 r. sejm uchwalił ustawę o fundacji rodzinnej. 6 lutego 2023 r. ustawa została podpisana przez Prezydenta RP, wkrótce ostateczny tekst zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Fundacja rodzinna pozwoli budować struktury organizacyjne zapewniające kontynuację biznesu i ochronę majątku w perspektywie dłuższej niż jedno pokolenie, bez konieczności osobistego zaangażowania następców prawnych (członków rodziny). Z rozwiązania, jakim jest założenie fundacji rodzinnej, korzystają największe światowe i europejskie firmy rodzinne.

Polska regulacja prawna funkcjonowania fundacji rodzinnych jest wzorowana na organizacjach tego typu, działających w wielu państwach europejskich, m.in. w Austrii, czy w Niemczech.

Specjalnie dla operatorów Grupa MiŚOT przygotowuje program przybliżający kompleksowe rozwiązania – pomysł zostanie przedstawiony 29 marca na Lokalnym Zjeździe MiŚOT w Wiśle. Zapraszamy na wykład Tomasza Lewińskiego o założeniach rozwiązań zawartych w ustawie o fundacji rodzinnej i szczegółach programu edukacyjno-doradczego, który zostanie zaproponowany operatorom.

W jesiennym ICT Professional (#34) https://isportal.pl/wp-content/uploads/2022/12/34_online-1-1.pdf ) został opublikowany wywiad, w którym zasygnalizowaliśmy, co kryje się pod terminem sukcesja. Zachęcamy do lektury.

Paweł Gniadek
Paweł Gniadek
Doświadczony ekspert w obszarze komunikacji, z ponad 25-letnim stażem, ma w dorobku pracę w mediach, agencjach public relations, jak również spółkach, także dużych - giełdowych. Wraz ze współpracownikami tworzył efektywne struktury komunikacyjne i promocyjne, przygotował i nadzorował w obszarze komunikacji i promocji wiele skutecznych projektów (np. IPO, duże przejęcia, sprzedaż, konsolidacja) i kampanii, nadzorował i prowadził ambitne i bardzo efektywne projekty sponsoringowe, opracował regulacje z obszaru promocji – strategie public relations, strategie marki, strategie CSR, zasady sponsoringu, zasady promocji – a przede wszystkim skutecznie je wdrażał. W dorobku ma (wraz z zespołami) liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in. wiele nagród za najlepszy raport roczny, a także przyznawane przez Gazetę Giełdy „Parkiet” dwie pierwsze nagrody za najlepsze relacje inwestorskie w latach 2014 i 2015. W 2012 roku otrzymał tytuł „Człowiek PR-u 2012” przyznawany przez branżowy miesięcznik Brief.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...