TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sudańscy i rosyjscy hakerzy przyznają się do cyberataku na Play

Grupy hakerów sudańskich i rosyjskich hakerów przyznają się do cyberataku na polską sieć Play. Ich zdaniem to atak „ideologiczny”. Sprawę opisują na Telegramie.

Eksperci Check Point Research w swoim wewnętrznym raporcie OSINT odnotowali atak na polską sieć Play. Chwalą się tym także sami sprawcy na Telegramie. Do cyberataku przyznały się grupy sudańskich i rosyjskich hakerów.

Hakerzy atakują polskiego operatora

Sudańska grupa hakerska, która przyznała się do ataku na Play, to Anonymous Sudan. Pochwaliła się ona na Telegramie, że uderzyła w należąco do operatora Play sieć. Załączyła też wykres ze strony NetBlocks.org pokazujący spadek transferu danych w Play. Udział w ataku potwierdza także rosyjska Just Evil, znana również jako Killnet.

Hakerzy twierdza, że celem ich działań było wywołanie zakłóceń w sieciach P4, a atak miał charakter ideologiczny. Obie grupy wspierają Rosję w wojnie z Ukrainą. Ich działania w Polsce miały zablokować zdalną naprawę sprzętu NATO na Ukrainie.

Atak miał charakter ideologiczny. Grupy te atakują państwa NATO stojące po stronie Ukrainy w wojnie z Rosją. Dodatkowo Anonymous Sudan podkreślają proizraelskie stanowisko polski w konflikcie na Bliskim Wschodzie – twierdzą eksperci Check Point Research.

Na Play przepuszczono dwie falę ataków. Po drugiej prędkość transferu danych w sieciach spadła nawet do zaledwie 0,3 megabita na sekundę.

Źródło: next.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...