TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Strona e-PIT nie działa [AKTUALIZACJA]

W nocy z 14 na 15 lutego ruszyła usługa „Twój e-PIT”. Pozwala ona rozliczyć zeznanie podatkowe za rok 2023. Niby usługa ruszyła, ale chętni maja problem ze skorzystaniem z niej. Na stronie podatki.gov.pl nie można się zalogować. Padł system informatyczny.

Twój e-PIT to rządowy system, który pozwala rozliczyć zeznanie PIT. Uruchomiony w tym roku został w nocy z 14 na 15 lutego. Jednak od samego początku pojawiły się problemy. Po kilku godzinach serwis podatki.gov.pl przestał odpowiadać i chętni do rozliczeń nie mogą się zalogować.

Nie jest to pierwszy taki przypadek w historii, bo problem powtarza się z ogromną przewidywalnością.

– Co roku od 6 lat, kiedy to uruchomiono usługę rozliczania podatków przez internet, w pierwszych godzinach akcji rozliczania PIT-ów system się zawiesza, jest przeciążony od liczby logowań – zauważa Maciej Sztykiel, dziennikarz RMF FM.

Kłopoty pojawiają się na starcie, bo przy logowaniu do platformy. Chociażby przy użyciu Profilu Zaufanego. Już po północy pojawiały się trudności. Żeby ze strony skorzystać trzeba było ją kilka razy odświeżyć, a dane pojawiały się z opóźnieniem.

Przed 1 w nocy Piotr Juszczyk, główny doradca InFakt, informował o pierwszych poważniejszych problemach. Potem strona całkiem padła.

Gdy system informatyczny zostanie naprawiony, pozwoli rozliczyć PIT w wygodny sposób. Po raz pierwszy będą poprzez Twój e-PIT mogły zrobić to osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Ale na to przyjdzie poczekać do końca problemów ze stroną.

[AKTUALIZACJA] W ciągu dnia system Twój e-PIT działał lepiej, choć z przerwami. Wykazując cierpliwość – do godziny lub dwóch – można było zaakceptować, uzupełnić i wysyłać PIT. Szybkie wysłanie rozliczenia miało szczególne znaczenie dla podatników, którzy liczą na zwrot podatku. Najwidoczniej stanowią oni liczbę większą niż przewidział system.

Źródło: RMF FM, o2.pl, materiały własne

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...