TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Krajobraz po PITwie

Gdy po raz pierwszy usłyszałem, że na operatorów nałożono obowiązki związane z raportowaniem SIDUSIS oraz PIT podskórnie czułem, że zwiastuje to kłopoty. Czy branży telekomunikacyjnej udało się wypracować rozwiązanie dotyczące powyższego obowiązku w sposób akceptowalny dla wszystkich stron?

Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina o konieczności przekazania danych w ramach inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych. Operatorzy powinni poznać terminy, w których mają obowiązek raportować dane do Punktu Informacyjnego ds. Telekomunikacji (PIT).

Powyższy komunikat UKE zapewne wielu zmroził lub wprawił we wrzenie. Polscy operatorzy znowu coś muszą. Znowu dokłada się im pracy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że telekomunikacja to strategiczna dziedzina funkcjonowania kraju. Czy naprawdę chcemy, aby operatorzy – pod pozorem inwentaryzacji oraz dbania o jakość infrastruktury – utonęli w gąszczu tabelek, raportów i urzędowych pism?

Źródło: dr MiŚOT

W informacji od UKE znajdziemy szereg problemów, na które może natknąć się zgłaszający raportować dane do Punktu Informacyjnego ds. Telekomunikacji. Czyli już wiemy, że łatwo nie będzie, a komplikacje będą się mnożyć. Złap je wszystkie, prawda?

Na ISP Forum skwitowano to dość ironicznie:

Niektórzy operatorzy mają problemy już na dość wczesnym etapie, czyli podczas wgrywania danych do systemu. Kontakt z helpdeskiem urzędu nie pomaga. Taka sytuacja najpewniej skończy się koniecznością wysłania PIT jeszcze raz.

Temat SIDUSIS, który to w 2023 przysporzył wielu przedsiębiorcom z branży mnóstwo dodatkowej pracy, natomiast ucichł. Nie słyszałem, żeby nowa funkcjonalność na stronie gov.pl, czyli wyszukiwarka inwestycji szerokopasmowych planowanych na danym obszarze, cieszyła się popularnością wśród użytkowników.

Na koniec najbardziej martwiąca uwaga. Czy środowisko telekomów coś z tym jednak zrobi?

Jeśli ktoś uważnie nasłuchuje, co dzieje się w kuluarach związanych z tym tematem, to dowie się, że sprawy idą w dobrym kierunku. Mam nadzieję, że to kierunek dobry dla operatorów.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...