TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Starlink w ośrodku na Kaszubach

W ośrodku na Kaszubach zostały zakwaterowane dzieci z domów dziecka z Ukrainy. Jednak na miejscu były problemy z internetem. Niebawem dzięki zagranicznej fundacji w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie pojawi się kosmiczna technologia.

– W tej chwili bazujemy na ośmiu różnych kartach SIM od różnych dostawców. W różnych miejscach był różny zasięg i siła sygnału – mówi dyrektor ośrodka Wiesław Baryła.

To tym większy problem, że podopiecznych w ośrodku przybyło z uwagi na wojnę w Ukrainie. Pojawiły się tu dzieci z domu dziecka z obwodu chmielnickiego. Wraz z nimi przyjechały także zatrudnione tam osoby. To 150 osób więcej niż było wcześniej w kaszubskim ośrodku.

W tej sytuacji brak dostępu do internetu szerokopasmowego i opieranie się jedynie na internecie mobilnym, dzielenie dostępnymi kartami SIM, to było wyzwanie.

– Ale na dniach będziemy mieli coś, o czym pewnie wielu Polaków zaledwie słyszało – internet z satelity czyli Starlink Elona Muska. Myślę że to nam pomoże w dostępie do internetu i rozrywki dla tych dzieci – mówi  z radością dyrektor.

Pomaga w tym fundacja z Holandii. Wspiera ona uchodźców w powiecie kościerskim, a latem planuje dodatkowo zorganizowanie dzieciom wolnego czasu.

– Zgłosiłem im problem z internetem, bo na dziś nie ma możliwości, żebym mógł to “na placówkę” zainstalować . Próbowałem sam jako osoba fizyczna, ale się nie udało. Na szczęście Holendrzy się zobowiązali i dostaliśmy już potwierdzenie, że jest opłacone i przesyłka do nas zdąża – wyjaśnił sytuację Wiesław Baryła.

Źródło: tokfm.pkl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...