TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Srebrne treści vs mowa nienawiści

Pojawiła się na rynku książka, która stawia tezę, że seniorzy mogą mieć znaczącą rolę w zwalczaniu mowy nienawiści w internecie. Autor skupia się na potencjale osób starszych w tworzeniu wartościowego dialogu online. Jej tytuł to Srebrne treści cyfrowe. Starość i mądrość w internetowych social media.

Autorem tej książki jest psycholog, Piotr Toczyski. Opisuje on pozytywne interwencje cyfrowe i zwraca uwagę na potencjał osób starszych dla trwałego wzmocnienia jakości internetowego dyskursu publicznego.

Tytułowe srebrne treści oznaczają mądry wkład, który do internetu wnoszą osoby starsze. Jednym z bohaterów książki jest zmarły w 2020 r. prof. Andrzej Jaczewski, pediatra i lekarz medycyny szkolnej, emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego, a w młodości uczestnik Szarych Szeregów i ordynator w szpitalu w Gorlicach. Internetowe teksty z jego obszernym wkładem (jako lekarza i pedagoga pedagogów) cieszyły się przez lata popularnością w polskim internecie.

Na kanwie badań World Internet Project Piotr Toczyski przez pięć lat współtworzył przedsięwzięcie blogowe, w którego ramach poddał cyfrowej remediacji ponad pół tysiąca tekstów. Było wśród nich sprawozdanie z pionierskich interwencji po deklaracji prób samobójczych. Warszawska Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej pomaga zakładać takie społecznościowe alianse zainteresowanym miastom i wsiom w ramach grantów z Trzeciego Programu UE dla Zdrowia. Wzmacnia je bezpłatnym programem iFightDepression MESUR dla osób uchodźczych z Ukrainy, sfinansowanym z unijnej inicjatywy EU4Health. To jedna z wielu pozytywnych interwencji cyfrowych, które APS realizuje jako najstarsza polska uczelnia pedagogiczna.

– Mówi się, że internet to śmietnik i ściek przepełniony nienawiścią, uzależniający dzieci i młodzież. Nasza pozytywna interwencja cyfrowa o srebrnych treściach wykazała, że możliwe jest napełnienie internetowej przestrzeni społecznościowej mądrością starszych twórców – podkreśla dr Piotr Toczyski. – Wiedza i doświadczenie osób starszych kierują treści cyfrowe ku mądrości. Możemy mieć dzięki nim w internecie do czynienia z prawdą, dobrem i pięknem w znacznie większym stopniu niż dzięki masowo produkowanym facebookowym i instagramowym rolkom.

Piotr Toczyski napisał Srebrne treści cyfrowe w ślad za badaniami, które prowadził od 2007 roku. W latach 2012-2017 w ramach jednego z wątków udało mu się wygenerować poczytny blog (odwiedzony ponad dwa miliony razy) przez internetową społeczność. Badanie wykazało, że zasadnicza dla powodzenia srebrnych treści cyfrowych jest współpraca z użytkownikiem pośredniczącym. Analizowane teksty dotyczą tak ważnych tematów jak historia pionierskich intuicji suicydologicznych, edukacji o Holokauście i pojednania polsko-niemieckiego w ramach programu Europa-Kontakt.

Książkę Srebrne treści cyfrowe. Starość i mądrość w internetowych social media wydało i dystrybuuje Wydawnictwo APS.

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...