TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Chcesz obejrzeć film dla dorosłych? Musisz dać sobie zeskanować twarz

Kontrola wieku osób, które chcą korzystać w internecie z treści przeznaczonych dla dorosłych, to wciąż wielki problem. Wiadomo przecież, że nie wystarczy wyskakujące okienko, w którym należy potwierdzić, że ma się więcej niż 18 lat. To może zrobić każdy. Teraz jednym z pomysłów na weryfikację wieku tych, którzy chcą oglądać filmy dla dorosłych, jest skanowanie twarzy.

Office of Communications (Ofcom) podaje, że brytyjskie dzieci swój pierwszy kontakt z filmami dla dorosłych mają w wieku 13 lat. Dlatego w Wielkiej Brytanii postanowiono wprowadzić mechanizmy, które z znaczący sposób ogranicza możliwość oglądania przez nieletnich treści dla dorosłych.

Brytyjski organ nadzorujący rynek mediów i telekomunikacji opublikował specjalny dokument. Wynika z niego, ze zamierza skrupulatnie kontrolować wiek osób korzystających z tego typu treści. Serwisy, które je udostępniają, będą musiały zastosować się do nakładanych na nie obowiązków. Jednym z nich będzie skanowanie twarzy użytkownika w celu weryfikacji jego wieku.

Kiedy skanowanie twarzy będzie obowiązkowe?

Na razie jest to dopiero wstępny projekt. Nie ma pewności, że zostanie zaakceptowany i wcielony. Inne sposoby obok skanowania twarzy na weryfikację wieku to dostarczenie do serwisu rządowego dokumentu z aktualnym zdjęciem czy wykorzystanie informacji z cyfrowych portfeli. Nie wiadomo, czy zastosowane zostaną wszystkie mechanizmy i w jaki sposób finalnie taka weryfikacja będzie przeprowadzana.

Jeśli jednak proponowane przez regulatora rozwiązania zostaną zaakceptowane, to skanowanie twarzy kamerką pojawi się w 2025 r.

Źródło: komputerswiat.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze