TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sprzęt Wi-Fi podatny na cyberatak

Jeśli korzystasz z Wi-Fi to wiesz, że oprócz wygody czasem wiąże się to z zagrożeniami. Teraz okazało się, że jeden z popularnych sprzętów sieciowych jest podatny na ataki. Jeśli go masz, to warto się zastanowić nad wymianą.

Niemieccy eksperci odkryli niebezpieczną podatność we wzmacniaczu sygnału D-Link DAP-X1860 WiFi 6. Spore zagrożenie jest pomijane przez producenta, który nie robi nic, by zabezpieczyć swój sprzet.

Wykryta luka umożliwia przeprowadzenie ataku typu DoS oraz zdalne wgranie kodu. Wszystko przez mechanizm skanowania sieci. Nie potrafi on poprawie rozpoznać tych, które mają apostrof w nazwie i interpretuje go jako terminal poleceń.

Hakerzy mogą to wykorzystać tworząc sieć Wi-Fi o nazwie podobnej do naszej z umieszczeniem w niej apostrofu. W ten sposób mogą ukryć polecenia przekazywane do sprzętu i przez niego uruchamiane. Pozwoli im to na otrzymanie uprawnień administratora, co jest drogą do kradzieży danych.

Chociaż lukę wykryto już w maju 2023 r. to D-Link nadal nic z tym nie zrobił. Nie zareagował na informacje i nie wydał żadnej aktualizacji, która mogłaby zagrożenie usunąć.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze