Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sprzęt Wi-Fi podatny na cyberatak

Jeśli korzystasz z Wi-Fi to wiesz, że oprócz wygody czasem wiąże się to z zagrożeniami. Teraz okazało się, że jeden z popularnych sprzętów sieciowych jest podatny na ataki. Jeśli go masz, to warto się zastanowić nad wymianą.

Niemieccy eksperci odkryli niebezpieczną podatność we wzmacniaczu sygnału D-Link DAP-X1860 WiFi 6. Spore zagrożenie jest pomijane przez producenta, który nie robi nic, by zabezpieczyć swój sprzet.

Wykryta luka umożliwia przeprowadzenie ataku typu DoS oraz zdalne wgranie kodu. Wszystko przez mechanizm skanowania sieci. Nie potrafi on poprawie rozpoznać tych, które mają apostrof w nazwie i interpretuje go jako terminal poleceń.

Hakerzy mogą to wykorzystać tworząc sieć Wi-Fi o nazwie podobnej do naszej z umieszczeniem w niej apostrofu. W ten sposób mogą ukryć polecenia przekazywane do sprzętu i przez niego uruchamiane. Pozwoli im to na otrzymanie uprawnień administratora, co jest drogą do kradzieży danych.

Chociaż lukę wykryto już w maju 2023 r. to D-Link nadal nic z tym nie zrobił. Nie zareagował na informacje i nie wydał żadnej aktualizacji, która mogłaby zagrożenie usunąć.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

ZUS chce mieć prawo kwestionowania wysokości podstawy wymiaru składek. Rzecznik MŚP interweniuje

Po raz kolejny ZUS postanowił przyznać sobie prawo do kwestionowania wysokości podstawy wymiaru składek...

Energia geotermalna Google’a

Google dzięki geotermalnej elektrowni dostarcza bezemisyjną energię elektryczną do sieci w Nevadzie. Firma jest...

KoalaTel gotowa do wdrożenia

KoalaTel to kolejny projekt Grupy MiŚOT mający podnosić konkurencyjność małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych....

Mierzymy się z promieniowaniem (i nie tylko)!

Telekomunikacja skrywa wiele kontrowersyjnych tematów. Skrajne emocje budzi m.in. budowa stacji bazowych, które według...