TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sprawdzanie PUE ZUS dla przedsiębiorców


Do końca roku przedsiębiorcy mieli czas na założenie PUE ZUS. Już teraz mogą na nim sprawdzać składki zapłacone w 2022 roku. Mogą dowiedzieć się o wysokości zapłaconych składek, a także o zaległościach w tym zakresie.

PUE ZUS pozwala przedsiębiorcom na szybkie sprawdzenie jak wygląda sytuacja opłacanych przez nich składek. Na koncie znajduje się informacja o wysokościach wpłat dokonanych w 2022 roku, a także jakie należności zostały dzięki nim rozliczone. Dowiedzieć się można, czy na koncie w ZUS-ie jest nadpłata, niedopłata czy saldo zerowe. W przypadku spłacania zadłużenia w ratach na koncie znajduje się informacja o kwocie pozostałej do spłaty.

– Sprawdzenie stanu swojego konta jest bardzo łatwe. Wystarczy zalogować się do swojego konta na platformie internetowej PUE ZUS żeby sprawdzić stan rozliczeń z nami – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku. –  W każdej informacji jest podana łączna kwota wpłat przekazanych do ZUS w minionym roku oraz jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Ci płatnicy, którzy mają z nami podpisany układ ratalny z rozliczenia dowiedzą się, jaka kwota pozostała im jeszcze do spłaty – wyjaśnia.

Wiele firm borykających się z problemami finansowymi ma także zadłużenia w stosunku do ZUS. Jeśli jednorazowa spłata długu przekracza możliwości przedsiębiorcy, może on wystąpić z wnioskiem o rozłożenie zadłużenia na raty.

– W tym celu wystarczy skontaktować się z doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy przygotują nie tylko najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, ale także pomogą w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów – dodaje Iwona Kowalska-Matis.

Z doradcą można skontaktować się telefonicznie lub umówić na e-wizytę.

W przypadku odnotowania w PUE ZUS nadpłaty na koncie, można pomniejszyć o nią bieżącą wpłatę składek w najbliższym terminie płatności. Można również wystąpić z wnioskiem o jej zwrot. Wtedy będzie ona zwrócona na numer konta bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika w ZUS.

7 stycznia w całej Polsce ruszyło przekazywanie do ponad 3,1 mln płatników składek informacji o stanie rozliczeń na ich kontach. Jednak zawierają one  deklaracje rozliczeniowe i płacone składki, które wpłynęły do 31 grudnia 2022 r. Jeśli dokumenty rozliczeniowe i składki pojawiły się po tej dacie, to można to sprawdzić w PUE ZUS.

Źródło: materiały prasowe

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...