TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Spotkanie z pełnomocnikami ds. otwartości danych

Dalsze prace nad nowymi regulacjami w projekcie o otwartych danych były głównym tematem spotkania z pełnomocnikami ds. otwartości danych. Otworzył je minister Adam Andruszkiewicz.

Pełnomocnikami ds. otwartości danych są przedstawiciele m.in. ministerstw, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Ich zadaniem jest udostępnianie danych zgodnie ze standardami otwartości.

– Po wejściu w życie nowych przepisów jeszcze więcej danych będzie mogło zostać wykorzystane do prowadzenia analiz, badań lub na potrzeby rozwiązań sztucznej inteligencji, w tym także dla biznesu i przemysłu, czy też modelowania kryzysowego. Projekt także dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w zakresie otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego  – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

15 czerwca projekt został przyjęty przez Radę Ministrów. Teraz czeka na dalsze prace legislacyjne w Sejmie.

Podczas spotkania rozmawiano także o zagadnieniach związanych z Aktem w sprawie danych (Data Act), Aktem w sprawie zarządzania danymi (DGA) oraz  danymi wysokiej wartości.

Poruszono też temat rankingów OECD i Open Data Maturity.

– Polska jest jednym z europejskich liderów otwierania danych – mówi minister Adam Andruszkiewicz. – W rankingu Komisji Europejskiej Open Data Maturity od 2017 r. z obserwatorów przeszliśmy do  grupy „fast trackers” (szybko awansujących), a już w grudniu 2020 r. dołączyliśmy do grupy liderów – „trend setters”. To ogromny sukces w otwieraniu danych na potrzeby polskiego społeczeństwa i gospodarki – dodaje.

Poznano też nowe funkcjonalności portalu dane.gov.pl. Udostępniono na nim  ponad 21 tysięcy danych od 136 dostawców. To informacje z takich kategorii, jak edukacja, kultura i sport, regiony i miasta czy nauka i technologia.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...