TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Spółka IT debiutuje na GPW

5 października 2023 r. to dzień debiutu na GPW spółki XPlus. Przeniesie się ona na rynek główny z NewConnect. To ósmy tegoroczny debiut na giełdzie.

Obszarem, na jakim działa spółka XPlus są technologie w tym wdrażanie i utrzymywaniem systemów IT. W maju 2008 r. spółka pojawiła się na NewConnect z kursem odniesienia w pierwszej sesji 0,1 zł. Już pod koniec pierwszego dnia notowań miała kurs 0,34 zł.

Maksymalny kurs XPlus odnotował wiosną 2021 r. – 5 zł. Obecnie akcje wyceniane są na około 1,65 zł. Daje to kapitalizację rynkową na poziomie 111 mln zł. Natomiast na podstawie kursu akcji z rynku NewConnect z ostatnich trzech miesięcy, które poprzedzały złożenie wniosku o dopuszczenie na rynek główny, wartość firmy to prawie 106 mln zł.

W prospekcie emisyjny można przeczytać:

Zarząd zamierza pozyskać wpływy netto z emisji akcji nowej emisji w ramach oferty na poziomie około10-15 mln zł. Z pozyskanych środków 7- 9 mln zł spółka zamierza wykorzystać na realizację celów związanych z drugim obszarem strategicznym – „innowacja i automatyzacja”, 2-4 mln zł na cele związane ze skalowalnością działalności, a 1-2 mln zł na trzeci obszar strategiczny związany z działaniami ukierunkowanymi na satysfakcję klientów i pracowników.

W prospekcie emisyjnym jest także informacja o planach przeprowadzenia oferty publicznej, która ma pojawić się na przełomie listopada i grudnia 2023 r. W ofercie publicznej dostępna będzie sprzedaż do 7 150 tys. istniejących akcji. Zostanie też wyemitowanych do 5 400 tys. nowych walorów serii F.

Zgodnie z prognozami przedstawianymi przez spółkę przewidywany jest stabilny wzrost rynku, ze skumulowaną roczną stopą wzrostu (CAGR) na poziomie 6-10 proc. w perspektywie najbliższych 5-7 lat.

Źródło: parkiet.com

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze