TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Smart city w Poznaniu. O cyfrowej transpofracji i wykorzystaniu API w Polsce

Rozwój sztucznej inteligencji (m.in. w dziedzinie medycyny czy autonomicznych pojazdów), a także tworzenie inteligentnych miast, jak również automatyzacja procesów biznesowych w firmach – to fundamenty cyfrowej transformacji polskiej gospodarki.

Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, informuje, iż portal dane.gov.pl posiada w swoich zasobach 18,6 tys. otwartch danych od 137 dostawców.

Przykłady korzystania z otwartych danych? To np. tworzenie smart cities w Dublinie i… Poznaniu. Michał Łakomski, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. smart city, powiedział: „pomagają one m.in. w podnoszeniu jakości życia mieszkańców. Jednym z przykładów wykorzystania technologii cyfrowych w mieście jest chatbot, który wspomaga pracowników miejskiej infolinii. W trakcie pandemii liczba zapytań wzrosła tak dynamicznie, że pomoc sztucznej inteligencji okazała się nieodzowna”.

Grzegorz Zajączkowski z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wypowiedział się również odnośnie wykorzystania możliwości API: „w pierwszym projekcie danych publicznych zostało zbudowane API udostępniające dane z Centralnej Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Jednocześnie zostało zbudowane narzędzie pozwalające na obserwowanie dostępu do API, dostępne na stronie widok.gov.pl. Jak wynika z jego danych, tylko w tym roku do API CEPiK zostało skierowanych niemal 2,9 mln zapytań. – Pytania do tego API kieruje wiele portali motoryzacyjnych, wyceny samochodów czy systemów czysto sprzedażowych”.

„The future is data. Przyszłość to dane” została zorganizowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Dane publiczne są dostępne na portalu dane.gov.pl.

Źródło: gov.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...