TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców jednak w stałej wysokości?

Na horyzoncie jest kolejna reforma Polskiego Ładu. Jedną z planowanych zmian jest ta dotycząca składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Mogłaby być ona odprowadzana w stałej wysokości.

Chociaż konsultacje społeczne z księgowymi nad zmianami w Polskim Ładzie mają być kontynuowane, to jednak już większość konsultacji się zakończyła. Wyłaniają się dzięki temu zmiany, które mogą niebawem zostać wprowadzone w Polskim Ładzie.

Jedną ze zmian jest ta w składce zdrowotnej. Pozwoli to przedsiębiorcom na podatku liniowym obniżyć podstawę opodatkowania o maksymalnie 8700 zł. Natomiast przedsiębiorcy na ryczałcie będą mogli obniżyć przychód będący podstawą opodatkowania o połowę zapłaconych składek zdrowotnych.

Rozliczający się kartą podatkową będą mogli pomniejszyć podatek o 19 proc. zapłaconej składki zdrowotnej.

Przedsiębiorców na skali podatkowej nie obejmą zmiany w składce zdrowotnej, a jedynie te w samym PIT.

Zmiany planowane są w taki sposób, by przedsiębiorcy  mogli odprowadzać składki w stałej kwocie. Odbywałoby się to na podstawie dochodów sprzed dwóch lat. Wyrównanie następowałoby dopiero w rozliczeniu rocznym.

Pomogłoby to nie tylko samym przedsiębiorcom, którzy finalnie i tak zapłaciliby pełną należną kwotę składki. Jednak stała jej wysokość w ciągu roku ułatwiłoby skomplikowane przez Polski Ład i jego ciągłe zmiany rozliczanie składek podmiotom, które się tym zajmują czy działom księgowości.

Źródło: bezprawnik.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...