TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Siedemnaście milionów domów z dostępem do światłowodu

Raport Ofcom Connected Nations pokazuje, że w Wielkiej Brytanii 57 procent domów ma dostęp do światłowodu. W porównaniu z rokiem 2022 jest to wzrost o 15 punktów procentowych.

Opublikowany niedawno raport Ofcom Connected Nations wskazuje, że w Wielkiej Brytanii rekordowo 17 milionów domów ma dostęp do szerokopasmowego łącza światłowodowego.

Pełnym łączem światłowodowym określa się wykorzystanie światłowodu na całej długości drogi do domu. Musi być ono niezawodne, a jest bardziej odporne niż połączenie miedziane. Ofcom wskazuje, że operatorzy świadczący usługi za pośrednictwem światłowodu doświadczają mniejszej liczby usterek w sieciach niż ci, którzy korzystają z kabli miedzianych.

– W zeszłym roku nastąpił dalszy spadek liczby domów i firm, które nie miały dostępu do „przyzwoitego” łącza szerokopasmowego, zmniejszając się o ponad jedną czwartą (27 proc.) do 61 000 lokali. Szacujemy, że do przyszłego roku około 11 000 z nich zostanie podłączonych za pośrednictwem programów finansowanych ze środków publicznych, co oznacza dalszy postęp w miarę zwiększania się dostępu kraju do sieci – analizuje sytuację Lindsey Fussell, dyrektor grupy ds. sieci i komunikacji Ofcom.

Oczywiście dostęp danego punktu do internetu światłowodowego nie musi oznaczać, że jest on wykorzystywany. Skorzystało z niego 28 proc. domów i firm co oznacza 4,6 miliona lokali. Zauważalne są różnice między obszarami miejskimi i wiejskimi. Na tych drugich poziom wykorzystywania takiego dostępu wynosi 49 proc., a na obszarach miejskich jest to 25 proc.

Coraz więcej domów w Wielkiej Brytanii korzysta także z satelitarnego łącza szerokopasmowego. Już 42 tysiące klientów, którzy podłączeni są do usługi satelitarnej Starlink. Rok wcześniej było to 13 tysięcy. Znajdowały się głównie na obszarach wiejskich.

Wielka Brytania a Polska

Raport Ofcom Connected Nations pokazuje wzrost podłączonych domostw od 2022 r. o 15 punktów procentowych. Obecnie 17 milionów domów podłączonych do internetu szerokopasmowego to 57 proc. wszystkich w Wielkiej Brytanii.

W Polsce dane procentowe są dużo bardziej pozytywne.

Źródło: Wirtualne Media

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...