TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

3 miliardy dla Intela od rządu

Intel ma w planach budowę kolejnego nowoczesnego zakładu produkcyjnego. Koszt całego przedsięwzięcia to 25 miliardów dolarów. Rząd obiecał wyłożyć 3,2 miliarda.

Intel jest liderem na rynku procesorów komputerowych. Dotyczy to obu segmentów: profesjonalnego i konsumenckiego. Firma zajmuje się również produkcja półprzewodników dla innych firm.

Teraz ma w planach budowę kolejnego nowoczesnego zakładu produkcyjnego. Koszt inwestycji to aż 25 miliardów dolarów. Powstanie za nie zakład FAB 38 w pobliżu istniejącego już FAB 28 w Kirjat Gat. Miejsce to znajduje się 42 km od kontrolowanych przez Hamas terenów, w pobliżu Strefy Gazy.

Jednak Intel nie przejmując się najwyraźniej działaniami wojennymi w tym regionie, planuje tam swoje inwestycje. Ruszył już pierwszy etap budowy zakładu, który otwarty ma być w 2028 r. Na 2035 r. planowana jest pełna jego operacyjność.

Izrael wspiera finansowo Intela

Wsparcie dla inwestycji zaoferował rząd Izraela. Przeznaczył na ten cel 3,2 miliarda dolarów. W dodatku Intel może liczyć na obniżoną stawkę podatku – 7,5 proc.

Powstanie zakładu pozwoli zmniejszyć zależność od Tajwanu i TSMC. Dla Izraela to natomiast tysiące nowych miejsc pracy. Intel zobowiązał się również, do zainwestowania16,6 miliarda dolarów w zamówienia od lokalnych dostawców i podwykonawców.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...