TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sieci kablowe specjalizują się w internecie światłowodowym

W ostatnim czasie najważniejsza usługą sieci kablowych staje się internet. Wśród nich to Vectra i UPC oferują najtaniej szybkie i nielimitowane łącza. Jednak nie wszyscy są w zasięgu tych sieci.

Wiele osób rezygnuje obecnie z telewizji kablowej, gdyż w zupełności do spędzania czasu przed telewizorem wystarczą im propozycje z serwisów streamingowych. W ofercie Netflixa, Amazon Prime Video, Disney+ czy HBO Max znajduje się tak wiele interesujących ich propozycji, że nie czują potrzeby oglądania czegoś innego. Dlatego też sieci kablowe zaczynają być bardziej dostawcami internetu a nie telewizji.

Tym bardziej, że by oglądać wspomniane treści streamingowe trzeba mieć szybkim internet bez limitu danych. Na to właśnie pozwala oferta internetu światłowodowego. Tutaj prym wiodą Vectra i UPC. Ta pierwsza oferuje nielimitowany internet do 600 Mb/s kosztuje 49,99 zł. Jeśli ktoś potrzebuje większej szybkości to za internet do 900 Mb/s zapłaci 74,99 zł. Do każdego pakietu klient może otrzymać modem z dwuzakresowym Wi-Fi.

Podobnie wyglądają ceny w UPC i sieci Play. Światłowód o prędkości 600 Mb/s kosztuje 50 zł. Szybsze łącze w tej ofercie ma prędkość do 1 Gb/s i kosztuje 80 zł. Jeśli ktoś jest klientem Play i wykupuje abonament internetowy w UPC to może otrzymać 10 zł zniżki.

W miastach wiele jest budynków, które objęte są zasięgiem Vectry i UPC. Jednak w niektórych miejscach klienci decydują się na przykład na światłowód od Orange. W tej sieci światłowód już do 300 Mb/s kosztuje aż 59,99 zł czyli cena jest znacznie wyższa. Przy porównywalnym do UPC i Vectry pakiecie do 600 Mb/s trzeba zapłacić 69,99 zł. Sytuacja wyrównuje się przy prędkości do 1 Gb/s, bo kosztuje 79,99 zł jednak jedynie przy umowie na dwa lata.

– Oferta pakietowa jest zdecydowanie najkorzystniejsza. Razem usługi kosztują mniej, niż gdyby je kupować osobno. Wystarczy przejrzeć rachunki domowe i sprawdzić, ile płacimy za internet, telewizję i abonamenty komórkowe dla całej rodziny, często u różnych dostawców. Korzystając z usług u jednego dostawcy zyskujemy nie tylko finansowo – możemy wszystkie sprawy załatwiać w jednym miejscu, dostajemy jedną fakturę i wystarczy zrobić jeden przelew – przekonuje Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska.

Dla porównania w Plusie w umowie na dwa lata internet do 600 Mb/s kosztuje 59 zł, a do 1 GB/s – 69 zł. W Netii internet do 600 Mb/s kosztuje 60 zł, a do 1 GB/a – 70 zł, czyli ceny są właściwie takie same. Obecnie w promocji przy zawieraniu dwuletniej umowy pierwsze trzy miesiące są darmowe. Trzeba się też liczyć z tym, że ceny dotyczą głównie mieszkań w budynkach wielorodzinnych. W domkach jednorodzinnych są one odpowiednio wyższe. Przy 600 Mb/s to koszt 90 zł, a przy 1 Gb/a kwota do zapłacenia wynosi 110 zł.

W ośmiu województwach w kraju można również skorzystać z sieci Inea. W Przypadku Poznania jej oferta to 60,90 zł za internet do 300 Mb/s i 80,90 zł za prędkość do 1 Gb/s.

–  Od blisko 30 lat stawiamy na najwyższą jakość, dlatego wszystkie pakiety prędkości Internetu oferowane przez Inea są pakietami symetrycznymi, jako jedyni na rynku usług telekomunikacyjnych oferujemy jednakową prędkość pobierania jak i wysyłania danych, co jest szczególnie istotne dla osób, które wysyłają duże pliki oraz graczy – zapewnia Justyna Krasucka, communication & PR manager sieci kablowej Inea.

Zawsze jednak warto sprawdzić ofertę lokalnych operatorów telekomunikacyjnych. Często są oni bowiem nie tylko tańsi od swoich dużych konkurentów wydających spore pieniądze na reklamę, ale jako znajdujący się w pobliżu są w stanie szybciej reagować na przytrafiające się awarie. Ponadto oferowany przez nich internet to niejednokrotnie lepsza prędkość i jakość.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze