TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sieć 5G w Polsce. Pionierskie wdrożenie w Gdyni

Gdynia będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym ruszy sieć 5G. Jak zapowiada Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji, do końca roku sieć może działać w kilkunastu polskich miastach.

Na razie pionierem jest aglomeracja trójmiejska. Operator komórkowy Play podpisał w tej sprawie memorandum z władzami Gdyni. Operator komórkowy  jest do tego kroku gotowy technicznie, ale czeka jeszcze na autoryzację Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

– Inauguracja współpracy z miastem Gdynia, jako pierwszym miastem 5G w Polsce jest wyjątkowym wydarzeniem, które pozwala Play wprowadzić społeczność lokalną na ścieżkę ogólnopolskiego rozwoju technologii najnowszej generacji. Jeszcze przed aukcją częstotliwości udostępniamy szeroki zasięg 5G lokalnej społeczności oraz możliwość jej zastosowania wśród studentów, seniorów i użytkowników domowych – powiedział Jean Marc Harion, prezes P4, operatora sieci Play.

Uruchomienie sieci 5G  w Trójmieście jest możliwe dzięki sieci Play 5G Ready. Została ona zaktualizowana o odpowiednie oprogramowanie, wdrażające dynamiczne współdzielenie częstotliwości i wykorzystanie funkcjonalności synchronizacji czasu. Sieć 5G działać będzie na posiadanych przez firmę zasobach radiowych o częstotliwości 2100 MHz.

Jak poinformowała Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej do końca 2020 r. we wszystkich krajach członkowskich sieć 5G powinna być dostępna komercyjnie przynajmniej w jednym dużym mieście. Zdaniem Buk w przypadku naszego kraju plan minimum może zostać kilkakrotnie przekroczony.

– Według obecnych szacunków operatorzy są w fazie zaawansowanych rozmów z lokalnymi władzami kilkunastu różnych miast w naszym kraju – powiedziała Wirtualnym Mediom Wanda Buk. – Może się więc okazać że ostatecznie na koniec 2020 r. sieć 5G będzie dostępna dla mieszkańców znacznie większej liczby miejscowości niż tylko jedna. I nie będą tu potrzebne żadne zachęty czy interwencja ze strony rządu.

Źródło: Wirtualne Media / gdynia.pl

 

 

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze