TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Fuzja operatorów satelitarnych

Operator satelitarny SES poinformował, że przejmie konkurencyjnego Intelsata. Transakcja opiewa na 2,8 mld euro. Udało się ją zakończyć po wielu miesiącach przygotowań.

Intelsat powstał w 1964 roku. Było to konsorcjum międzyrządowe. Sprywatyzowany został w 2001 roku.

O tym, że fuzja SES i Intelsata pozwoliłaby na stworzenie alternatywy dla usług internetu satelitarnego informował „Financial Times” w sierpniu 2022 roku. Wtedy też wiadomo było, że w przypadku takiej fuzji powstanie firma o przychodach w wysokości około 4 mld dol. i wartości 10 mld. dol.

W marcu 2023 r. SES przyznał, że rzeczywiście prowadzi rozmowy dotyczące takiej fuzji. Jednak Intelsat wycofał się z tych rozmów.

Operatorzy satelitarni mają problemy

W ostatnich latach przychody z usług wideo spadają na całym świecie, co stanowi poważny problem dla operatorów satelitarnych. Abonenci wybierają platformy cyfrowe. W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy krajach Europy Zachodniej widoczny jest odpływ abonentów, którzy na własną rękę korzystają z usług platform jak Netflix, Amazon Prime Video, Disney+ czy Max (HBO Max).

– W szybko rozwijającej się i konkurencyjnej branży satelitarnej, ta transakcja rozszerza naszą wieloorbitalną sieć kosmiczną, portfolio widma, infrastrukturę naziemną na całym świecie, możliwości wejścia na kolejne rynki, rozwiązania w zakresie usług rządowych i profil finansowy. Cieszę się, że mogę połączyć nasze dwie firmy i poszerzyć własną bazę wiedzy SES o dodatkowe doświadczenia, wiedzę i orientację na klientów Intelsata – powiedział Adel Al-Saleh, dyrektor generalny SES.

Fuzja szansą na przetrwanie

Do SES należy popularna pozycja orbitalna Astra 19,2E. Swego czasu transpondery na niej wynajmowała platforma cyfrowa Wizja TV. W roku 2002 nastąpiła fuzja z Canal + i wtedy anteny klientów przekierowano na Hot Bird 13E Eutelsata.

Obecna fuzja z Intelsatem ma skutkować 2,4 mld euro z synergii. 70 proc. tej sumy ma zostać osiągnięte w trzy lata po transakcji.  Siedzibą połączonej firmy będzie Luksemburg, ale nadal będzie obecna w Stanach Zjednoczonych. Teraz centala Intelsatu znajduje się w Waszyngtonie i nie zostanie ona zamknięta.

Źródło: Wirtualne Media

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...